Tiskové zprávy

10.3.11Nové hnízdo pro černého čápa

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Nové hnízdo pro černého čápa 

ze dne: 

10.3.  2011 

místo konání:

Vrčeň u Nepomuku

vlastní zpráva:

 

Doslova za minutu dvanáct a den, dva před předpokládaným návratem černých čápů ze zimovišť jsme spolu s kolegou Bohumilem Máškem řešili náhradní hnízdní podložku pro čapí pár léta hnízdící v lese u Vrčeně. Hnízdo zde pravidelně kontroloval, hlídal a monitoroval jak kolega ornitolog a současný starosta města Nepomuk, Václav Kovář, tak hlavní koordinátor výzkumu a ochrany čápů černých RNDr. František Pojer.

 

Loni se však větev, na které bylo hnízdo postavené, po vichřici z borovice odlomila a hnízdo i s mláďaty spadlo dolů.  Byla to velká škoda, minimálně 2 mláďata pád hnízda nepřežila, a proto jsme se rozhodli nabídnout černým čápům na letošní hnízdní sezonu novou a hlavně bezpečnější hnízdní podložku. Kovová konstrukce byla osazena  na úplně stejném stromě i místě.

 

 

Tato podložka už nespadne, jelikož se jedná o ocelový rám pevně ukotvený ke kmenu borovice. Na rám bylo z klacků a chvojí napleteno nové hnízdo, které by mělo čápy přilákat.  Počítáme, že se ze zimoviště z teplých krajů vrátí každým dnem, ne-li každou hodinou. Na imitaci rozestavěného hnízda, pokud se tedy na lokalitu vrátí, si pak čápi sami přistaví další část hnízda a neměl by být žádný problém. Podobné podložky máme v kraji už dvě a na každé černí čápi pravidelně hnízdí. Zda se jim bude zamlouvat i tato, je však už jen na nich.  

 

Vše se dělalo na poslední chvíli, hnízdní podložku jsem svařoval toto úterý, včera ji ještě natíral hnědou barvou a dnes při instalaci ještě trochu lepila. Dříve jsem to nestihl a hlavně na práci venku byla stále velká zima. Je-li mráz, mlží se vám svářecí kukla a poslepu se to špatně dělá J

 

 

 

Rekonstrukce a úpravy hnízd, hnízdišť jak čápů bílých, tak černých řešíme společně s kolegou ornitologem Jiřím Vlčkem z Plzeňského krajského úřadu  každý rok. Provádíme pravidelné kontroly všech hnízd, údržbu nosných konstrukcí, nátěry, snižování a hlavně zpřístupňování hnízd. Plzeňský kraj na tento projekt druhové ochrany částečně finančně  přispívá a právě kolega Vlček určuje, co a kde je třeba udělat. Díky tomu má Plzeňský kraj nejlépe ošetřená a zabezpečená všechna evidovaná hnízda čápů v celé ČR. Nejen, že se od nás učí kolegové v Německu, ale naše služby i zkušenosti jsou žádány i v jiných koutech republiky (Karlovarsko, střední, východní a jižní Čechy, přičemž na podzim bychom měli dělat i tři hnízda až u Brna)  Naše organizace se této problematice věnuje již od roku 1994    a za tu dobu jsme upravili a ošetřili přes 150 čapích hnízd, přičemž úspěšnost obsazení hnízd je cca 80%.

 

 

V současné době však není problém nedostatek hnízdních možností, ale celkový úbytek čapích párů. V důsledku velkých ztrát při jarním a podzimním tahu, pak zůstávají některá hnízda neobsazena a prázdná. Je to však celoevropský trend a problém velkých ztrát  těchto zajímavých ptáků na zimovištích a tahových cestách.

 

 

 

na fotografii:

Instalace náhradní hnízdní podložky pro čápa černého na lokalitě Vrčeň u Nepomuku.

Fotografie pořídil a dodal (autor) Bohumil Mášek

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň (777 145 960)