Tiskové zprávy

14.4.11 Den na ruby

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Den na ruby

 

ze dne: 

14.4.  2011 

 

místo konání:

Plzeň – Horní Bříza 

 

vlastní zpráva:

 

Kdyby se to, co se stalo dnes, odehrálo včera, tak bych si řekl, je prostě 13. a ještě apríla a zrovna tak jako pověrčiví lidé, tak ptáci holt neměli svůj šťastný den.

 

Dudek chocholatý

Vše začalo krátce kolem 15. hodiny odpoledne, když mi z Horní Břízy zavolal myslivecký hospodář, pan Vlastimil Fencl (viz foto), velký příznivec ochrany přírody a správný myslivec tělem i duší. Při své odpolední vycházce do nedalekého lesa k vodojemu našel totiž v lesním  průseku plynovodu poraněného dudka. Doběhl si domů pro telefon a vše ihned operativně konzultoval. Vyrazil jsem na místo hned a značně vyhublého dudka chocholatého odchytil. Pták byl  bez viditelného poranění, běhal po zemi a občas popolétl. Chytit ho však nebyl žádný problém a podle mého názoru narazil na nějakou překážku, či byl sražen autem. Pravda, jeho vyhublost a průjem je velký problém, ale o radu jsem si zavolal Tomáši Pešovi do ZOO Plzeň, který má s chovem dudků v zajetím bohaté zkušenosti a snad se podaří nám podle jeho pokynů  tohoto vzácného pacienta zachránit.

 

 

 

Kvakoš noční

Ještě jsem dudka ani nedovezl na stanici a už mi volal rozjásaný Ondřej Hes, že na řece Radbuze, pod lávkou spojující  Liliovou ulici (Slovany) a park Škoda EDT (Doudlevce) kouká na kvakoše nočního. Tento pro Plzeň vzácný a velice zajímavý ptačí druh je podobný volavce popelavé, akorát oproti ní je podstatně menší, má nápadně černé temeno hlavy a záda (hřbet). Také oproti volavkám není tak plachý, a proto ho Ondra dokonce zachytil na kameru svého mobilního telefonu. Záznam je však filmován přes celou řeku a značně nekvalitní. Každopádně kvakoš noční na něm opravdu je, a tak si můžeme kolega Ondřej Hes připsat do svého přírodovědného deníku další zajímavé ornitologické pozorování.

 

Bažant na Karlovarské

Kolem 17. hodiny se zase o rozruch a zmatek na páteřní komunikaci, Karlovarské třídě, kousek nad Rondelem u čerpací stanice a nástupního ostrůvku tramvaje postaral autem sražený samec bažanta obecného. Podle svědků byl pták poraněný a evidentně zmatený. Štrádoval si to totiž ze zastávky tramvaje, přes všechny pruhy mezi jedoucími auty až na trávník před čerpací stanicí. Než jsem stihl na místo dorazit, tak volalo celkem 7 lidí! I přesto, že jsem na lokalitu dorazil do 5 minut od posledního telefonátu, tak už jsem bažanta na místě nenašel. Každopádně jarní počasí a sluníčko minulých dnů s prodlužujícím se dnem je u bažantů spojeno s tokem a sháněním samiček, což se jim bohužel dost často stává osudným. Osobně je podezřívám, že právě  v tomto období kolikrát v zápalu námluv nevidí, neslyší a bezhlavě se vrhají pod kola jedoucích aut. Za posledních 14 dní jsem viděl na silnici přejetých minimálně 15 bažantích samců a pouze 1 samici.

 

 

na fotografii:

Myslivecký hospodář a myslivec tělem i duší, pan Vlastimil Fencl z Horní Břízy s právě odchyceným  dudkem chocholatým.

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň