Tiskové zprávy

9.4.11 Další přesun žab II.

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Další přesun žab II.

 

ze dne: 

9.4.  2011 

 

místo konání:

Česká Bříza - Žichlice 

 

vlastní zpráva:

 

Žáby na koupališti v České Bříze.

 

Málokdy se nám stává, že bychom byli kontaktování přímo členy zastupitelstva nějaké obce s tím, že je nutné řešit ekologicky nepříjemný problém. Proto bylo pro nás pěkným překvapením email od zastupitele obce Česká Bříza, pana Jana Raunera s žádostí o pomoc.

 

Za obcí je v údolí Třemošenky je léta nevyužívaná nádrž koupaliště. Betonový bazén se strmými stěnami, který je v podstatě pastí obřích rozměrů pro rozmnožování chtivé obojživelníky. Lokalitu dobře známe, jelikož jsme v minulosti opakovaně řešili problém s žábami, pulci a čolky. V letošním roce, obzvláště silném na množení žab, jsme byli povoláni k odchytu uvězněných obojživelníků.

 

Nádrž byla provizorně ošetřena panem Raunerem s chotí lávkami z prken, aby žáby mohly vylézat ven, přesto jsme odchytili několik desítek skokanů hnědých a ropuch obecných. Vykladené žáby jsme vypustili v okolí, jedinci, kteří byli evidentně před pářením byli vypuštěni na novou vhodnou lokalitu v nedaleké obci Hromnice.

 

Zde MVDr. Rampich vybudoval na vlastní náklady soustavu tůněk a rybníčků pro obojživelníky. Vejce z bazénu u České Břízy budou transferována do této kaskády v nejbližších dnech.

 

 

Kromě rychlé akce jsme na místě prodiskutovali vhodné řešení a pokud jednání s obcí a majiteli přilehlých pozemků proběhnou úspěšně, mohl by na louku v okolí koupaliště vyjet v průběhu podzimu bagr. Pro nás, stavitele tůněk pro obojživelníky, je bagr na vlhké louce úkaz stejně radostný, jako povoz s koňmi plzeňského pivovaru pro milovníky piva :-)

 

 

 

 

 

 

 

na fotografii:

zastupitel obce Česká Bříza, pan Jan Rauner při záchranném transferu obojživelníků.

(Foto Ondřej Hes)  

 

zpracoval:

Za DES OP Ondřej Hes