Tiskové zprávy

4.6.11 Kroužkování čápů bílých

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Kontrola a kroužkování čápů bílých

Tentokrát trochu jinak 

 

ze dne: 

4.6. 2011 

 

místo konání:

Plzeňský kraj (Tachovsko, Domažlicko,Plzeň – jih, Plzeň – sever)

 

vlastní zpráva:

 

Jako každým rokem, tak i letos jsme se hned v prvním červnovém týdnu vydali na kontrolu námi obhospodařovaných hnízd, hnízdišť a hnízdních podložek čápů bílých. Naše organizace se této problematice věnuje již od roku 1994 a do loňského roku jsme pod vedením Br. Stanislava Benedy  pravidelně kontrolovali kolem 60 lokalit v Plzeňském kraji, kde čápi hnízdí a nebo v minulosti hnízdili.  Kromě toho, že při této akci hlavně kontrolujeme a  kroužkujeme mláďata, tak také zjišťujeme technický stav hnízd, jejich hmotnost, stabilitu a nosnost hnízdních podložek. 

 

O tom, že se jedná o nejen zajímavou, ale kolikrát  i hodně náročnou záležitost se můžete přesvědčit z přiložených fotografií, které bych dnes rád okomentoval poněkud jiným způsobem, než jste z mých zpráv o kroužkování čápů bílých zvyklí.

 

Vyráželi jsme v sobotu ráno kolem 8. hodiny ze stanice a jeli jsme rovnou na první hnízdo do Chodové Plané (TC), odtud jsme postupně objeli všechna hnízda na bývalém Tachovském a Domažlickém okrese, přičemž cestou zpět jsme překontrolovali i část hnízd na Plzni – jihu (Dobřany, Merklín, Chotěšov) a Plzni – severu (Město Touškov, Čemíny, Chotíkov a Líně) 

 

 

 

 

Celkem jsme za jeden den překontrolovali 52 lokalit a hnízdišť! Z tohoto počtu bylo úspěšně obsazeno 19 hnízd, přičemž ostatní byla neobsazena, obsazena nehnízdícím párem či lichými jedinci.

 

Na hnízdě zjištěno (prokázáno) celkem 49 mláďat přičemž zatím okroužkováno 35 malých čápíků. Ve třech hnízdech seděli čápi ještě  na vejcích a to celkem na 10.

 

Nejvíce mláďat (celkem 5) měli tradičně čápi v Bělé nad Radbuzou.

 

Nejbojovnější matkou a ochránkyní hnízda byly tradičně čápice z Dlouhého Újezda (TC) a Kdyně (DO). Obě samice odmítaly do poslední chvíle hnízdo opustit, špičatým  zobákem tloukly kolegy do rukou a čekaly až vystrčí hlavu. Jako každý rok tekla krev, jelikož čápice jsou vždy rychlejší a na hnízdě i v jisté výhodě J

  

 

 

Největší a nejtěžší hnízdo, které bude třeba po odletu čápů na zimoviště snížit, je hnízdo v Bělé nad Radbuzou (DO), Všerubech u Kdyně (DO) a Koutě na Šumavě (DO).

 

Největší rozruch vyvolalo kroužkování čápů v Kdyni (DO), kde samice bránila hnízdo tak vehementně,  že lidé z nedalekých bytovek zavolali na kolegu policii. Vše se nakonec vysvětlilo a kolega se vrátil s námi domů bez pout a bez záznamu v trestním rejstříku. Na druhou stranu je dobře, že lidé hnízdo sledují a není jim jedno, co se na něm děje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Premiéru při kroužkování a lezení na hnízda měl Radek Zeman. Ten si akci doslova užíval, neboť lezl na většinu stožárů, střech i nosných konstrukcí.

 

 

 

 

Zatím nevylíhlá vejce byla na hnízdě v Líních (PS), Draženově (DO) a v Plané ve Hřbitovní ulici.

Největší mláďata měl tradičně pár v Chodové Plané (TC),  Poběžovicích (DO) na pro nás nepřístupném komíně místního bývalého zahradnictví pod zámkem a v Dobřanech na Domu služeb (PJ).

 

O letošní snůšku a mláďata přišel při souboji s konkurenčním párem čápů hnízdící pár v Chodově (DO) a Boru u Tachova (DO). Podobný osud pravděpodobně postihl i pár v Dobřanech na pekárně a v Souměři (TC).

 

Největší problém nám působily nové nýtovací ornitologické kroužky, které jsou sice perfektní, dobře drží a jsou dobře čitelné i dalekohledem na velkou vzdálenost, ale nemáme s nimi ještě nacvičenou manipulaci.

 

 

 

Dne 5.6. 2011 je to přesně 1 rok od smrti  biologa, kolegy a našeho člena, Dr. Stanislava Benedy. Ten se ochraně a výzkumu čápů v Plzeňském kraji věnoval přes 50 let a právě on byl pro mnohé známou osobností spojovanou s ornitologií a kroužkováním. Dr. Stanislav Beneda zemřel (5.6. 2010) na následky těžkého úrazu, který si přivodil při kontrole a čištění ptačích budek v polesí Pytel. Jeho odchod je pro nás citelnou ztrátou a vzpomínáme na něj snad  u každého „jeho“ čapího hnízda. Vzpomeňte si na něj, prosím, i Vy. Určitě si to v souvislosti z kroužkováním čápů bílých zaslouží! Děkujeme.

 

 

 

 

Na fotografiích:

Radek Zeman (červené triko) při kroužkování mláďat čápa bílého.

Dále na fotografiích Miloš Paisker a Karel Makoň při kroužkování či Hana Makoňová zapisující důležitá data.

 

Vzpomínka na Dr. Stanislava Benedu – foto Archiv DES OP

kroužkování čápů bílých na hnízdě v obci Hlinné (TC).

 

 

zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)