Tiskové zprávy

26.11.11 Hnízdní podložky pro orlovce říční

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

název - téma:

Hnízdní podložky pro orlovce říční 

dne: 

26.11.  2011  

 

místo konání:

Tachovsko

 

vlastní zpráva:

 

V sobotu (26.11. 2011) jsme spolu s  Bohuslavem Ježdíkem osadili naše první dvě umělé hnízdní podložky pro orlovce říčního. Samotné instalaci dvou kovových rámů s hnízdním materiálem předcházelo pečlivé vybrání vhodné lokality a stromů. To bylo realizováno společně s kolegou Jiřím Vlčkem z  Plzeňského krajského úřadu a místním ornitologem Karlem Machačem z Tachova.

  

 

 

 

Podle literatury a nám známých ornitologických záznamů orlovec říční v ČR zatím nehnízdí. Přesněji řečeno doposud nebylo na  území naší republiky  prokázáno žádné hnízdění, hnízdo ani vyvedení mláďat. Každoročně však orlovci přes naši republiku hojně protahují a vidět je lovit ryby na některých rybnících  je pro mnohé z nás nezapomenutelným zážitkem (viz foto B. Máška pořízené u Mýta, RO).  Oproti tomu v sousedním Německu a kousek od našich hranic díky podpoře a úsilí tamních ochranářů orlovci již běžně hnízdí. Němečtí kolegové jim tam cíleně připravili desítky hnízdních podložek, přičemž podle nich důležitou roli v úspěšnosti hnízdění hraje i ráz krajiny a hlavně klid v době hnízdění. Proto uspokojit nároky na hnízdění tohoto dravce je značně složité a najít  u nás vhodné místo, kde by byl klid a mohly být osazeny hnízdní podložky, byl docela problém. Nakonec jsme pro první dvě podložky zvolili lokalitu na Tachovsku nedaleko obce Tisová. Obě podložky jsou umístěné na borovici, téměř vedle sebe a z každé z nich je vidět na otevřenou hladinu rybníka. Jedna je ve výšce 18m, druhá ve výšce 20m  a o tom, zda alespoň jedna orlovce zaujme, se může dnes pouze dohadovat. Každopádně následující roky ukáží a určitě chceme v zakládání dalších hnízdních lokalit spolu s Plzeňským krajským úřadem a dalšími kolegy pokračovat. 

 

Mimo jiné všechny materiály, co jsme k hnízdění tohoto druhy viděli, se liší a jsou v každé oblasti specifické. Proto také první dvě podložky jsou spíše zkouškou, pokusem a snahou nalákat orlovce ze sousedního Německa i do naší republiky. Každopádně osazení prvních dvou podložek bylo dosti náročné. Nevlídné počasí, neuvěřitelně těžká konstrukce s hnízdním základem a její montáž v koruně stromu nám zabrala s vypětím všech sil celkem 4 hodiny! O průběhu instalace i finálním výsledku se můžete přesvědčit z přiložených fotografií.

 

 

 

 

 

 

Na druhou stranu pro dokreslení o náročnosti orlovců na hnízdní prostředí  posílám i dvě fotografie od kolegy Vladimíra Kunsta, který nafotil v roce 2008 (5.3. 08) obsazené hnízdo orlovce říčního na dovolené v Egyptě v areálu hotelu Coral Beach (asi 5 km pod Hurghadou). K fotografiím napsal: Obrovské hnízdo bylo postaveno na kovové konstrukci lávky, po které denně procházely k moři stovky turistů - asi 2,5 m nad zemí!   V hnízdě byla 2, asi týden stará mláďata a týden jsem je mohl pozorovat z několika metrů... samec začal vyhrožovat (viz foto), až když jsem se přiblížil na 2 m.

 

 

 

Závěrem, už zbývá pouze dodat, že pokud přes naše území potáhnou orlovci z Egypta (což je hodně málo pravděpodobné), tak věřím, že  bychom s hnízdními podložkami mohli uspět. Co se však týká těch orlovců ze západní Evropy, tam si úspěchem příliš jist nejsem J

 

na fotografiích:

Bohuslav Ježdík  a Karel Makoň při instalaci umělé hnízdní podložky na Tachovsku.

Dvě fotografie B. Máška – orlovec říční při lovu na rybníku u Mýta.

Dvě fotografie Vladimíra Kunsta – hnízdění orlovce říčního v Egyptě r. 2008.

 

zpracoval:

Karel Makoň (777 145 960)