TISKOVÁ ZPRÁVA
název - téma:
Mezinárodní sčítání vodního ptactva Plzeňsko 2012
ze dne:
14. – 15.1. 2011
místo konání:
ř. Berounka, Plzeň – Zvíkovec
Borská přehrada – Plzeň
Bolevecké rybníky – Plzeň
Úslava – Plzeň
Vybrané rybníky PS a PJ
vlastní zpráva:
Celkem 16 dobrovolníků, převážně členů DES OP, se tuto sobotu a neděli (14. a 15. ledna 2012) zapojilo do projektu Mezinárodního sčítání vodního ptactva. Po krátké poradě na Záchranné stanici živočichů v Plzni jsme se rozdělili do několika skupin a vyrazili na lokality. Již 8. rokem sčítáme řeku Berounku z Plzně do Zvíkovce. Jedná se celkem o 56 říčních kilometrů a 7 sčítacích úseků. Sedm úseků na Berounce obsáhneme jen díky tomu, že 6 z nich sčítáme za pomoci kánoí. Dnes si část vodáckého vybavení půjčujeme od pana Pavla Sikyty (H2O), který se stal naším sponzorem. Téměř ve stejný čas vyrážejí celkem tři posádky na stabilních plastových kanoích na studenou vodu, aby sečetly jednotlivé druhy vodních ptáků. Letošní sčítání na Berounce bylo vcelku pohodové, řeka nebyla zamrzlá, sluníčko svítilo, stav vody lehce nad normálem a docela to jelo.
Další kolegové však sčítali pěšky a to hned na několika místech Plzeňského kraje.
Kolega ornitolog, Libor Oplocký, sčítal již tradičně Borskou přehradu v Plzni.
Manžele Hrabětovi se jako vždy vydali podél Úslavy (z Koterova do Plzně) a Marie Süssová sčítala Bolevecké rybníky. Nově se do sčítání zapojili i manželé Hepovi z Kaznějova. Ti sčítání pojali ve velkém stylu a v průběhu celé soboty postupně obkroužili rybníky kolem Loman, řeku v Plasích a dokonce i rybník v Sedlci u Starého Plzence a na zámku Kozel.
Všechny výsledky jsou v přiložené souhrnné tabulce a speciální formuláře byly odeslány hlavním koordinátorům akce do Prahy.
V sobotu 14.1. 2011 se sčítalo od 8:30 zhruba do 16:30 hod. a každý si přišel na své.
Celkem bylo pozorováno 2.338 exemplářů vodních ptáků v 17 druzích. Nejvíce bylo napočítáno kachen divokých, následovali kormoráni velcí, morčáci velcí a labutě velké. Ostatní druhy ptáků byly pozorovány v podstatně menších počtech a vše nasvědčuje tomu, že mírná zima a rozmrzlé rybníky tentokrát počtům ptáků na Berounce nepřály. Ptáci jsou rozlítaní po rybnících, zimoviště je téměř prázdné a nejvíce labutí je na Boleváku. Některé severské druhy zůstaly ještě ve své domovině a celkově to bylo jak na počty tak sledované druhy výrazně slabší oproti sledovanému normálu.
V neděli 15.1. 2011 sčítání narušil telefonát od náhodného návštěvníka Velkého Boleveckého rybníka, který objevil kousek od břehu kempu v ledu sedící nehybnou labuť. Situaci vyhodnotil jako vážnou, a tak jsme ji jeli raději prověřit. Ve finále se však ukázalo, že labuti nic neschází a že suverénně létá. Ohledně zamrzlých labutí volalo tento den hned několik dalších lidí z nejrůznějších koutů kraje. Žádná z labutí však přimrzlá nebyla, jelikož labutě jsou severští ptáci, kteří velmi dobře snáší minusové teploty, k ledu jen tak nepřimrznou a když ano, tak se jedná vždy o slabé či nemocné ptáky. Mimo jiné za posledních 10 let nebyla nikdy taková zima, aby labutě přimrzly a dokonce jsme za tuto dobu neměli ani jeden takový případ.
Závěrem děkuji všem zúčastněným a myslím, že se letošní sčítání vcelku vydařilo.
Na fotografii:
Skupina sčitatelů na řece Berounce – Ivan Klán, Karel Makoň, Hana Makoňová, Olga Štěpánková, Miloš Paisker a Martin Süss.
Hana Makoňová v kajaku na Boleveckém rybníku při ověřování údajně poraněné labutě uvízlé v ledové krustě. Přesně jak jsme předpokládali, labuti nic nebylo a jednalo se o planý poplach.
Zpracoval:
Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)