Tiskové zprávy

18.6.13 Zachycená kavka

TISKOVÁ  ZPRÁVA

 

Název - téma:

Zachycená kavka

 

Ze dne:

18.6.  2013

 

Místo konání:

Plzeň, Husova ul.

 

Vlastní zpráva:

 

V neděli (16.6. 2013) v podvečer jsme obdrželi zprávu, že pod okapem činžovního domu v Husově ulici v Plzni visí větší černý pták zamotaný za nohu ve smotku provazů. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že se jedná o již odrostlé mládě kavky obecné, které viselo zamotané za nohu z místa, kde původně kavky vyhnízdily. Kavky si staví hnízda z klacků a to vždy v nějaké dutině či dobře ukrytém podhledu budov. Vnitřek hnízda pak rády vystýlají nejrůznějším měkčím materiálem, přičemž kolikrát na hnízdo přinesou i nejrůznější smotky provázků, bavlnek a nití. 

 

Avšak naše mládě bylo do tohoto materiálu zamotáno a viselo z hnízda ven. Proto bylo třeba vylézt na střechu budovy a pokusit se k mláděti dostat co nejblíže. Střecha je ale tak strmá, že spustit se až k okapu a následně se přehnout přes jeho hranu by bylo značně riskantní. Proto jsme se s Milošem Paiskerem ml. vrátili na půdu a vše vyřešili vysunutím dvou střešních tašek zevnitř. Tímto krokem vznikla ve střeše malá mezera, kterou se pak malý Milda protáhl a dostal se až k okapu. I přesto však nebylo ještě vyhráno, neboť musel na střechu vylézt úplně celý. Držel jsem ho za kotníky a jistil úvazkem z horolezeckého postroje. Musím přiznat, že klučina byl naprosto perfektní, otvorem na výšku střešní tašky se protáhl jako lasička, vysoukal se na střechu, bez bázně se ohnul přes okap a hned na první pokus kavku pod okapem nahmátl, zkušeně sbalil do dlaně a druhou rukou vytrhl z hnízdního prostoru i onen smotek provázků a klacků. Nemusím Vám asi vyprávět, jak mu svítily oči a  jak jsme pak oba vypadali, když jsme ze zaprášené půdy vylezli.

 

Kavku jsme zajistili a odvezli na ošetření, střešní tašky vrátili na původní místo a sami sebe kropáčem na stanici opláchli a vydrbali.

 

Závěrem bych rád poděkoval všem zúčastněným, hlavně pak těm, kteří si mláděte všimli a svůj nález nahlásili a nájemníkům domu v Husově ulici, kteří nás bez problému do domu i na půdu pustili. Nestává se nám to příliš často, ale tady byla spolupráce naprosto perfektní.

 

Mládě kavky se po kompletním vymotání z provázku začalo na nohu hned stavět. Proto jsme ho také dnes okroužkovali a vrátili rodičům na lokalitu. Malý Milda měl za sebou další „ostrou“ akci a jsem rád, že jsem při tomto zásahu nemusel kvůli svým proporcím rozebrat půl střechy J.

 

Na fotografii:

Na snímku Miloš Paisker ml. se zachráněnou kavkou a průřez celé akce včetně následné očisty J.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)