TISKOVÁ ZPRÁVA
Název - téma:
Za všechno mohou labutě!
Na Velkém Boleveckém rybníku se nadá koupat!
Ze dne:
18.3. 2014
Místo konání:
Plzeň – Velký Bolevecký rybník
Vlastní zpráva:
Za všechno mohou labutě! Labutě! Labutě!
Tak poslední verze proč se v plzeňském Velkém Boleveckém rybníku nelze koupat je jasná. Za všechno mohou ty prokleté labutě, které tam kálí do vody a přenášejí motolice. Když jsem to slyšel a četl v mediích, tak jsem si myslel, že to byla opět jen špatně pochopená informace, a že je to nějaká tisková chyba. Ovšem když jsem to slyšel minulý týden na jednání Komise životního prostředí RMP z úst uznávaného hydrobiologa a autora projektu čisté vody na Boleveckém rybníku RNDr. Jindřicha Durase, nevěřil jsem svým uším. Odborná prezentace s poutavým výkladem člověka, kterého si nesmírně vážím a který ví o Boleváku víc než kdokoliv jiný, podložená vědeckými studiemi mezinárodního formátu totiž potvrdila to, co se dalo čekat. Díky uměle dosazeným rostlinám, chemické fixaci fosforu na dně rybníka, totální obměně rybí obsádky a celkově poměrně násilného „narovnání“ ekosystému došlo k tomu, že se nám to opět vymklo z rukou a kontrole.
Pokud jsem totiž dobře pochopil prezentaci kolegy Durase, tak dnes máme na Boleváku tři druhy vodního (rostlinného) moru, nespočet exotických šneků, kteří chrlí miliony exotických motolic a nikdo pořádně neví, co má teď dělat.
Původně mor a šneky na Bolevák přinesli tažní ptáci. Dlouhou dobu se veřejně laborovalo a tvrdilo, že Kanadský mor z Kanady k nám do Plzně přivlekli vodní ptáci z Kanady, kteří k nám samozřejmě, jak se ve finále zjistilo, vůbec nelétají. Ted nově za vším prý stojí měkkosrdcatí akvaristé, kteří do rybníků vyvrhují jak nepůvodní rostliny, tak šneky a za chvilku bych věřil, že i akvarijní rybičky. To vše bych pochopil a byl ochoten přijmout, kdyby teď, když se hledá „opravdový“ viník, který může za enormní a podložený výskyt motolic, nebyl označen zase jen jeden živočišný druh. K tomu ten, co je pěkně vidět, dá se naoko dobře potlačit a o kterém vlastně nic pořádně nevíme. Podle mého názoru je to totiž naprosto účelově zkreslená, z kontextu vytržená a chybně podávaná informace. A to i přesto, že nezpochybňuji fakt, že hlavním rezervoárem oněch motolic jsou (anebo mohou být je asi přesnější) opravdu labutě a další vodní ptáci!!! Každopádně tvrdit, že za to všechno mohou jen oni, a že tím, že je z Boleváku vymažeme, se situace zlepší, je podle mého prachsprostý účelový kalkul. Ve skutečnosti to bude zase jen pouhopouhé vytržení jednoho článku s celého ekosystému, který byl za miliony korun pracně nastaven a nastartován. Mimo jiné, pro labutě a stovky jiných vodních ptáků se stal Velký Bolevecký rybník hotovým rájem, a to právě díky čisté a dobře průhledné vodě a tunám výborné rostlinné i živočišné potravy uměle dosazené člověkem. To, že tam ti ptáci jsou a ještě v takovém množství, má totiž svou příčinu a nestalo se jen tak pro nic za nic. Mimo jiné, neumím si dost dobře představit technické řešení, které by donutilo ptáky tuto lokalitu opustit a vyškrtnout ze svého tahového stanoviště. K tomu labutě, které dnes vidíme na vodní hladině, jsou mladí a nehnízdící ptáci, přičemž jejich výskyt tady lze očekávat minimálně další dva roky, než si budou hledat jinou lokalitu k zahnízdění, a tak to půjde stále dokola.
Prostě a zkrátka, tenhle problém nemá řešení v tom, že opět jeden druh potlačím a jiný vyzdvihnu. Vždyť když budu hodně jedovatý, tak všichni dobře víme, že problém přerostlé vegetace na Boleveckém rybníku by vyřešily tři kádě amurů, deset kádí kaprů a pár valníků hnoje, což je na většině našich rybníků běžná praxe a motolice tam nemají. To ale pak napřesrok bychom měli Bolevák zase pěkně jako dřív zelený, smradlavý, ale bez motolic.
A to se dostáváme k tomu, co je podle mého třeba stále opakovat a naprosto jasně říci. Je mi jasné, že se to neříká a nevysvětluje snadno, zejména, když to veřejnost a politici vlastně ani slyšet nechtějí, ale na druhou stranu je to jediná a hmatatelná pravda!
To, že v Boleváku máme motolice a nedá se tam koupat, je daň za čistou vodu. To, že tam máme čistou vodu, jsme všichni chtěli a volali po tom svorně několik let. Ovšem k tomu, abychom tam tu čistou vodu měli teď, hned a okamžitě, museli realizátoři projektu sakra draze a riskantně experimentovat. Dnes je voda čistá, ale koupat se v ní nedá! Je to prostě daň tomu, že jsme netrpěliví a chceme všechno hned! Podobné procesy v přírodě trvají několik desítek let, my jsme si mysleli, že přírodu ošálíme a zvládneme to dříve. Výsledek je teď takový jaký je a můžeme si za to sami. Neházejme proto chybu na ty, kteří za to nemohou, a pouze na tu naši chybu operativně zareagovali. Vždyť ty labutě co za to mohou, žerou hlavně ten invazivní rostlinný druh, který tam nemá co dělat.
Závěrem. Pevně věřím, že se sérií cílených a logicky po sobě jdoucích opatření, na základě přirozených přírodních procesů podaří situaci na Boleveckém rybníku ve finále ukočírovat a zvládnout. SVS MP pro to dělá maximum, a i když Bolevák je hlavně rekreační oblastí, tak se snaží propojit jak zájmy lidí, tak volně žijících zvířat. Možná to bude chvilku trvat, ale mělo by to jít. Každopádně bych byl ale nerad, aby se věci řešily metodou pokus-omyl, jelikož, jak je vidět, tak tato metoda se nám opět šeredně vymstila.
PS: A k onomu dokola opakovanému krmení labutí na Boleváku, proti kterému bojuji minimálně už pět let. Ano, nekrmte tam ptáky, jelikož to nemá za mák smyslu, a pak se tam zdržují, i když rybník zamrzne. Ale na druhou stranu je třeba říci, že labutě a vodní ptáci se na Bolevák nevrátili kvůli tomu, že jim tam lidé nosí pečivo, ale hlavně kvůli tomu, že tam mají neuvěřitelné množství přirozené potravy, průhlednou vodu a perfektní biotop. Nic víc za tím není, jelikož já jim na ř. Berounce podstrojuji mnohem více a labutě tam mám pouze čtyři! A to ještě jen ty, které jsou trvale handicapované a nemohou přeletět na Bolevák!
Na fotografii:
Ilustrační fotografie labutí na Boleváku.
Zpracoval:
Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)