Tiskové zprávy

20.7.14 Zprávy DES OP

Zprávy DES OP

20.7.2014

Holoubkov na Rokycansku

Nově zrevitalizovaný Holoubkovský rybník osídlil labutí pár s německými kroužky. Nestává se nám to často, aby u nás labutě s německým kroužkem hnízdily a zdržovaly se i v době hnízdění. Většinou když už odečteme nějakého toho jedince se zahraničním kroužkem, tak u labutí je to většinou v zimě, kdy k nám létají zimovat. Naopak naši ptáci (přesněji ptáci okroužkovaní na našich hnízdištích) pak na zimu létají třeba k Berlínu či do Rakouska na Dunaj.

To, že u Holoubkova hnízdí pár labutí kroužkovaných v Německu je s ohledem na Německo - české vztahy a prolomení Benešových dekretů určitě dobrá a pozitivní zpráva J. Mimo jiné tady tento pár má 4 mláďata a ta už dostala kroužky naše (české).

Dnešním dnem bylo tím pádem zahájeno každoroční kroužkování rodin labutí velkých. Dnes jsme začínali na Rokycansku, kde populace labutí není příliš velká a průměrně se pohybuje okolo 5 párů. V následujících dnech se chystáme na Domažlicko, Tachovsko, Plzeň-sever a část Plzně – jihu. Náš spolek labutě kroužkuje již od roku 1997 a za tu dobu označil, okroužkoval a odečetl přes 3.000 labutí. Ročně pak kroužkujeme od 100 do 200 jedinců podle toho, jaká je zrovna sezona. Proto Vás také opět žádáme o aktuální informace, kde labutě hnízdí a mají mláďata. Informaci prosím posílejte na náš email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a nebo volejte či pište SMS na můj mobil 777145960. Děkujeme předem.

Na fotografii: Skupina členů DES OP při odchytu a kroužkování labutí. Fotografie se jmenuje křížení labutí J.

 

 

 


Mlsal na mucholapce a stálo ho to život.

Již druhý případ během posledního měsíce, se stejným podtextem a bohužel i koncem. Netopýr hvízdavý je jeden z našich velice malých a drobných druhů netopýra. Vyskytuje se téměř všude a momentálně tím, jak vyvádí mláďata, tak ho můžeme zaregistrovat i častěji.

O tom se přesvědčil i pan Horník z Hracholusek na PS, když ráno na mucholapce nalezl přilepeného netopýra. Věc začal ihned řešit a zvíře nám ochotně dovezl. Bohužel však netopýr byl na pásce tak dokonale nalepen, že při snaze se vyprostit se lepidla i poměrně dosti nahltal L. Výsledek celé záchrany se dal očekávat, netopýr po vyproštění do několika minut uhynul. Stejně dopadl i netopýr hvízdavý, kterého jsme dostali zhruba před třemi týdny, rovněž sundaného z mucholapky.

Na fotografii: Bohuslav Ježdík s netopýrem hvízdavým, chyceným na mucholapce.

 

 


Netopýři v Plzni

Mimo jiné upozorňuji na problematiku netopýrů v Plzni. Vlahé teplé večery jsou teď víc než příznivé pro netopýry hvízdavé, kteří Vám pak mohou v nezabezpečeném bytě či kanceláři způsobit velice nepříjemné problémy. Nepodceňujte tuto problematiku!

Karel Makoň DES OP Plzeň