Tiskové zprávy

19.7.14 Reakce ČIŽP na podnět akci na Boleváku

Název - téma:

Akce na Boleváku  - tradiční velkolepý ohňostroj

Ze dne:

13.8. 2014

Můj podnět na ČIŽP Oblastní inspektorát Plzeň ve věci ohňostroje na Boleváku je vyřešen. Oficiální odpověď najdete zde ke stažení a já jsem opět „rád“, že zdravý rozum, pravda a láska k přírodě zvítězila, a to na všech frontách.

Když jsem si po odeslání podnětu a tiskové zprávy četl Vaše reakce, tak jsem byl velice příjemně potěšen nejen jejich množstvím a obsahem, ale i celkovým přístupem a Vaší podporou. O to více jsem byl pak ale zklamán, když jsem si na hlavičkovém papíru ČIŽP přečetl, jak to vidí státní instituce ochrany přírody.

Pro ty, co nechtějí ztrácet čas čtením všech těch důvodů proč je ohňostroj z vodní hladiny koncem července na Boleváku normální, si dovolím jen stručné shrnutí, tak jak to vnímám a vidím já.

Jelikož jsem se svými stížnostmi na tradiční ohňostroj byl už otravný, tak si ČIŽP nechala od odborného orgánu ochrany přírody (AOPK Plzeň) 2010 zpracovat nezávislý posudek ze kterého vyplývá, že pokud se takováto akce koná v termínu po 16.7. , tak je vše vlastně  v naprostém pořádku, jelikož v tu dobu tam už ptáci nehnízdí. Proto také na onen ohňostroj a tomu podobné akce žádná výjimka ze zákona být nemusí. Jinak řečeno, vše proběhlo v naprostém pořádku a žádná kontrola nebude ani zahajována.

Tak, přátelé, a tady to máme.
Přeberte si to každý sám, já jen tiše žasnu.  Pravda, tu rodinku roháčů jsem tam po ohňostroji neviděl, mláďata motáků pochopů tam létají místo tří už také jen dvě a to, že labutě místo původních šesti mláďat mají pouze tři, je ve finále přece dobře.

Jinak v tomto státě máme pět státních orgánů ochrany přírody. Každý tento orgán má svého vedoucího, ředitele, tajemníka, budovu, počítače, úředníky, datovou schránku, auta a já nevím co ještě. Kolik to všechno stojí a jaký to má ve finále vlastně přínos pro samotnou ochranu přírody, si může mezi řádky přečíst každý sám.

Je mi opravdu smutno a nevím, proč vždy v takovéto situaci si vzpomenu na úžasnou větu majora Terazkyho z Černých baronů: „Čo s takými důstojníky, kteří si neumí urobit pořádek na cimře? Prevelit jich, prevelit jich do ……“ 

Hezký den a je nás prostě stále málo.

 

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)