Tiskové zprávy

19.9.2014 Přejeté vydry

TISKOVÁ ZPRÁVA

Název - téma:

Přejeté vydry

Ze dne:

19.9. 2014

Místo konání:

Plzeň – Litice (Borská přehrada)

Kařez – Cekov (Dálnice D1)

Vlastní zpráva:

Je vidět, že populace vydry říční u nás posiluje a že se zvířata vyskytují již plošně po celém kraji včetně Plzně. Během posledních pěti let nacházíme čím dál více vyder přejetých

na silnicích či zaznamenáme jejich pohyb téměř na všech větších tocích. Vydra je přirozený predátor našich vod, chráněný zákonem a bohužel i hodně pronásledovaný jak dopravou, tak nelegálním lovem. Hodně zvířat hyne pod koly aut a většinou se jedná o potulné samce, kteří se pohybují po neznámém teritoriu a hledají lokality k přezimování.

V Plzni takovým místem, kde řešíme přejetou vydru již podruhé, hráz Borské přehrady. Zde zvíře musí překonat zejména večer poměrně širokou vozovku vedoucí po hrázi a najít místo, kudy bude po vodě pokračovat. Je to lokalita, kde nacházíme nejen přejeté vydry, ale i bobry. Zatímco bobrů zde bylo sraženo již pět, vydry jsme měli hlášené pouze dvě, přičemž poslední případ byl oznámen dnes ráno. Jednalo se o velkého samce, sraženého autem s rozdrcenou hlavou a poškozením páteře u zadních běhů.

Neuběhla ještě ani hodina od oznámení prvního nálezu sraženého vydřího samce a volal kolega jedoucí toho času na Prahu po dálnici D1, že na 45,5 km na úrovní obcí Cekov – Kařez (RO) u krajnice viděl sraženou vydru. Informoval jsem obratem místně příslušného kolegu ze Záchranné stanice živočichů v Rokycanech Pavla Moulise a s jeho souhlasem vyrazil zvíře zajistit a vyzvednout. Rovněž se jednalo o pořádného samce usmrceného

po střetu s dopravním prostředkem. Zvíře leželo u krajnice již uhynulé a opět s rozbitou hlavou. I na této lokalitě se jednalo již o druhý případ, kdy jsme zde zajišťovali uhynulou vydru.

Obě dvě zvířata byla ještě téhož dne odeslána na vyšetření do SVÚ v Praze. Cílem pitvy bude zjistit zdravotní stav zvířat a vše, co by nám mohlo do budoucna posloužit k lepšímu poznání těchto nádherných šelem.

Na fotografii:

Kolega Pavel Steinbach s přejetým vydřím samcem na dálnici D1 a následně oběma vydrami na ošetřovně v Záchranné stanici živočichů Plzeň.

 

 

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)