Tiskové zprávy

5.10.2014 Úprava hnízd čápa v Dobřanech

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Úprava hnízd čápa bílého v Dobřanech  (PJ)

Ze dne:

5.10. 2014

Místo konání:

Dobřany

Vlastní zpráva:

Jako každý rok, tak i letos se v tomto měsíci věnujeme hlavně údržbě a rekonstrukcím hnízd čápů bílých. Podobně tomu bylo i o tomto víkendu, konkrétně pak v neděli (5.10.2014), kdy naše skupina řešila jak hnízdo čápa bílého na komíně dobřanské pekárny, tak na Domu služeb u náměstí.

Začínali jsme v 9:00 hod. ráno, kdy kolega Václav Kural st. z plošiny postupně rozebral celé hnízdo na komínu dobřanské pekárny.  Obrovské hnízdo (cca 600-700 kg) bylo třeba ve finále sundat celé, neboť horní betonová deska komína a tři řady cihel pod hnízdem byly značně zvětralé a drolily se. Po celou dobu akci přihlížel a vzorně se o nás staral spolumajitel  pekárny Daniel Fonhauser, ten zároveň zaplatil i náklady na půjčení plošiny a přivolal kolegu ze stavební firmy, který korunu komína změřil a následně i opraví. Hned jak se odleje nová krycí deska, bude potřeba objednat plošinu znova, vyměnit zvětralé cihly a komín opravit. Zároveň se počítá s tím, že čápům se na opravený komín vrátí i nová hnízdní podložka s hnízdním základem na další sezonu. Sundání hnízda bylo nutné, není čas to odkládat. Vše je třeba stihnout do mrazů, a to do 15. března roku následujícího.

To, že pár čápů z pekárny v Dobřanech zůstává celou zimu a neodlétá do teplých krajin jako ostatní, není normální a už vůbec to nevidíme rádi. Je to nestandardní chování, které pro zdravou populaci čápů a přirozené přírodní zákony nemá absolutně žádný přínos. To, že jsme čápům hnízdo sundali celé, by jim však vadit nemělo a do jara tam budou mít novou hnízdní podložku. Lidé se nás poměrně hodně ptali a zajímali se, co s hnízdem bude. Za nás mohu garantovat, že hnízdo bude na komín vráceno a bude jak pro čápy, tak pro lidi pod ním bezpečnější.

Rekonstrukce druhého hnízda začala tentýž den (5.10.2014) po poledni. Zatímco jedna skupina uklízela a odvážela zbytky hnízda z pekárny, druhá skupina se s plošinou vydala k Domu služeb. Tady bylo hnízdo po dvou neúspěšných hnízdních sezónách pouze nepatrně sníženo, zbaveno drnů trávy a zarovnáno. Tím jak na hnízdě čápi dva roky nehnízdili, vypadalo hnízdo spíše jako hromada kompostu a klacků. Úprava hnízda byla spíše kosmetickou záležitostí, i když půl vleku hnízdního materiálu jsme odvezli.

Závěrem děkuji všem zúčastněným za perfektně odvedenou práci a hlavně dobřanskému pekařství a Danovi Fonhauserovi za finanční spoluúčast na rekonstrukci hnízda a komína, dlouholetou podporu, pohoštění a tradiční výslužku.

Na fotografii:

Václav Kural st., Pavel Steinbach, Miloš Paisker ml. Hana Makoňová a Daniel Fonhauser.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)