Tiskové zprávy

6.10.2014 Kalous pustovka

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Kalous pustovka Křelovice (PS)

Ze dne:

6.10. 2014

Místo konání:

Křelovice

Vlastní zpráva:

Pod koly aut a vlakových souprav jich ročně uhynou stovky. Stahují se k silnicím a vlakovým koridorům zejména za potravou, hraboši, odpadky a sraženými zvířaty. Řeč je o dravcích, sovách i šelmách, mrchožroutech či vrcholových predátorech.

Podobně tomu bylo i v případě vzácného kalouse pustovky, který byl náhodně nalezen obyvateli obce Křenovice u Pernarce. Jedná se o poměrně zapadlou dědinu, kde automobilový provoz není nějak hustý, a přesto měla tato v našich končinách velice vzácná sova smůlu. Pustovka má otevřenou frakturu pravého křídla, pravděpodobně lovila u silnice hraboše polní a dostala se až na vozovku, kde ji srazilo projíždějící auto. Náraz na natažené křídlo je většinou dosti fatální, kosti nevydrží nápor v ose a prasknou. Navíc u dutých kostí ptáků je to jako když klepnete na skleněnou trubici, operace a záchrana křídla je i s ohledem na poškození okolních vazů a tkání nereálná. Křídlo často pouze visí na kousku kůže a než se zvíře dostane na operační sál, tak je už vše nenávratně zaschlé a nekrotické. Podobně tomu bylo i v tomto případě, kdy muselo být téměř celé křídlo sově amputováno. Pokud další léčba či následky poranění nepřinesou komplikace, bude sova pravděpodobně předána do chovu v zajetí a do jiné stanice. Byla by škoda, držet tak vzácné zvíře samostatně, když třeba někde mají pro něj vhodného partnera a mohou společně odchovávat zdravá mláďata. Vše je v řešení a uvidíme, jak tento příběh dopadne.

Kalouse pustovku jsme snad ještě ani u nás na stanici v Plzni neměli, jedná se o poměrně vzácný a méně známý druh sovy, který právě v této době protahuje přes území naší republiky. Je to sova hodně podobná našemu běžnému kalousovi ušatému, ale lze ji vidět létat i ve dne. U nás nehnízdí, pouze ojediněle. Pustovky většinou táhnou ve větších hejnech, v otevřené krajině pak loví hlavně hraboše a k odpočinku využívají mokřady, močály či mokré louky.

Na fotografii:

Fotografie sražené sovy kalouse pustovky od Bohumila Máška a vyšetření pustovky MVDr. Martinem Holou.

 

 

 

 

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)