Tiskové zprávy

19.10.2014 Týden na blátě

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Týden na blátě.

Ze dne:

13.- 19.10. 2014

Místo konání:

Plzeňsko

Vlastní zpráva:

Vypuštěný rybník v Bažantnici.

Začalo to v úterý 14.10.2014,kdy jsem zcela mimořádně a mimo časový harmonogram dalšího našeho natáčecího dne musel vyjet spolu s kameramanem Vladimírem Novým k zásahu do obce Bažantnice (PS). Místní rybáři, kteří zde hospodaří na rybníku u silnice totiž úplně stejně, jako v roce 2012 vypustili rybník i s labutí rodinkou, aniž by komukoliv cokoliv řekli, nebo alespoň zajistili přesun nevzletných labutích mláďat. Dorazili jsme na místo i pod tlakem lidí, kteří labutí rodinku na rybníku v Bažantnici dlouhodobě sledují. V roce 2012 se na tomto rybníku situace opakovala a jedno z mláďat tam tenkrát dokonce uhynulo. Snažil jsem se proto celou věc nejdříve řešit s příslušnými úřady, ale to se nepovedlo, rybník byl dovypuštěn, labutě zmazané bahnem a museli jsme tedy řešit jejich odchyt.  Odchytová akce byla velice komplikovaná, neboť já po úrazu kolene nejsem zrovna nejrychlejší a ve dvou lidech chytit celkem sedm labutí najednou je vcelku nadlidský výkon.  Naštěstí nám pomohla skupinka místních chatařů a štáb Tv ZAK, který na místě již filmoval. Nejdříve jsem chytil na poli nad rybníkem bahnem částečně paralyzovanou samici, šest mláďat jsme pak společně s dobrovolníky zahnali přes silnici do oplocené zahrady a tam postupně pochytali. Ten den se tedy podařilo odchytit samici a 6 mláďat, všechny labutě byly převezeny na ř. Berounku do Dolan (PS). Na prostředku rybníka v hlubokém bahně tím pádem zůstal sedět už jen samec, u kterého jsme počítali, že si sám za rodinkou na zimoviště přeletí.

To se však nestalo, neboť jak se následně ukázalo tak samec má lehce poraněné a svěšené pravé křídlo. Proto také byl ve čtvrtek (15.10.2014) po telefonické konzultaci místní akční skupinou chatařek (viz foto) odchycen a následně  námi  převezen na řeku Berounku ke své rodině. Křídlo se počítá, že je pouze pohmožděné a že do jara by měl samec opět létat.

Bobr v síti.

V sobotu ráno (18.10.2014) zazvonil telefon a na druhém konci se ozvali opět rybáři. Tentokrát však z Líní. Lovíme rybník u Sulkova a v lovišti máme živého bobra. Co máme dělat? Skočím do auta, vezmu pár věcí na stanici a jedu tam. Rybáři i přihlížející stojí na hrázi a už mají minimálně dvě hodiny zpoždění od prvního zátahu sítí. Vody je však v lovišti ještě moc, a tak první zátah, pravda pod mým dohledem, je neúspěšný. Síť je plná ryb, nicméně bobr spodní šňůru sítě podplaval a je mimo. „Měli jsme strach, aby nám síť neroztrhal, a hlavně víme, že se jedná o zákonem chráněné zvíře“, říká rybářský hospodář. Muži vyndávají ryby ze sítě a třídí do kádí, já přihlížím a čekám na další zátah. Výborně, vody zase ubylo, a tak to bobr nemá už tak snadné. Máme ho v síti mezi rybami, jezdí sem tam a snaží se dostat ven. Rybáři pomalu stahují půlkruh ke břehu, snažím se ho dostat do podběráku, ale nedaří se mi to. Je tam moc ryb, bahna a bobr je ve vodě podstatně rychlejší. Ani druhý pokus nevyšel, on opět podplaval pod spodní šňůrou. To je už ale vody v lovišti docela málo a zvíře je vidět, i když se potopí. Jeden z mladých rybářů (Denis) už to nevydržel a skočil do loďky. Půjčil jsem mu stahovací podběrák a on se vydal bobra pronásledovat. Následovalo několik pokusů, přičemž ten čtvrtý byl hned úspěšný. Zvíře chytil do podběráku, zatáhl a přivezl ke břehu. Dav na hrázi hlasitě ševelil vzrušením a Denis si vychutnával pár vteřin své slávy. I přesto, že bobr v lovišti rybáře zdržel a ze začátku hudrovali, nenašel se pak nikdo, kdo by si ho nešel prohlédnout nebo nevyfotil. Překvapila mě příznivá reakce jak přihlížejících lidí, tak hlavně rybářů, bylo to docela zajímavé a příjemné setkání skupiny lidí, kteří chtěli problém řešit a nakonec ho vyřešili. Já navíc na závěr dostal jako poděkování kapra a bobra jsem převezl na sousední lokalitu po proudu, kde má větší klid. Jen škoda, že taková spolupráce nefunguje všude.

Na fotografii:

Odchycený labutí samec z Bažantnice (PS). Odchyt provedla místní akční skupina chatařek. Odchyt bobra evropského na rybníku u Sulkova, výlov rybníka.

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)