Tiskové zprávy

28.10.2014 I ptáci mají pravděpodobně „své dny“ ?

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

I ptáci mají pravděpodobně „své dny“ ?

Ze dne:

28.10. 2014

Místo konání:

Plzeňsko

Vlastní zpráva:

Je to tak trochu zvláštní, ale jak to tak sleduji, tak i ptáci a volně žijící zvířata mají své dny. Bylo to v pondělí ráno, kdy jsem si jen tak pro sebe a v duchu řekl, že během posledních tří dnů vlastně nebyl žádný velký fofr a pěkný zvířecí pacient. V okamžiku, kdy má myšlenka doběhla do konce, zazvonil telefon a ten den jsem se až do tmy nezastavil J

Začalo to strakapoudem na Valše, pravděpodobně přehlédl velké francouzské okno a narazil do rodinného domu u lesa. Jelikož neměl ocasní brka a byl pokousán na kříd-lech, lze předpokládat, že otřeseného strakapouda obratně ulovila kočka a trochu si s ním pohrála. Než jsem ho však vyzvedl, tak uhynul.

Králíček obecný (27.10. 2014)

Nejmenší u nás žijící druh ptáčka s výrazným žluto oranžovým proužkem na hlavě. Během posledního měsíce tito malí ptáčci protahují naším městem a z každého kouta s větší skleněnou plochou dostávám hlášení, že ho tam mají a našli. I tento pták tím, že táhne hlavně v přízemní vegetaci a nízko, dost často narazí do nějaké skleněné či zrcadlové plochy. Naštěstí tím, že je velice malý, drobný a lehký, tak si nárazem příliš ne-ublíží a je pouze na několik minut či hodin otřesen. Nález králíčka v Plzni jsme měli třeba na Lochotíně (koupelny Siko), na náměstí Republiky (v Dřevěné ulici) nebo na Borských polích.  Poslední případ z fotografie je v Plzni Skvrňanech v pondělí 27.10.2014. Králíček byl téhož dne vypuštěn na ZSŽ v Doubravce.

Špaček v krbu (27.10. 2014)

Dobrý den, již od včera nám něco šramotí v komínu od krbu. Jsem tady sama s dcerou a ani jedna z nás si netroufá otevřít spodní odtahová dvířka od komína a ptáka vypustit. Dorazil jsem na místo zhruba do 30 minut. V komínu rodinného domu na Čechurově opravdu šramotil podle zvuku větší pták. Přisadil jsem na spodní otvor komína u podlahy odchytovou síť a otevřel odvětrání. Chvilku se nic nedělo a pak za světlem z díry vykráčel krásně vybarvený dospělý špaček. Ten nebyl kupodivu ani nějak extra špinavý, a tak jsem ho následně vypustil přímo na zahradě u rodinného domu. Občas se to stane, že zejména dutinoví ptáci při hledání různých dutin a otvorů zalezou či propadnou do komína, odvětrání či ventilace. Pokud se na ně přijde, nechá se problém vyřešit, pokud však ne, tak se jim podobné příběhy bohužel stanou osudnými. V tomto případě měl špaček ale štěstí.

Sýkora na Benzině v Těšínské (26.10.214)

Omylem vlétla do prodejny, než jsem tam dojel, našla sama cestu ven.

Labutí mládě na čerpací stanici u Kdyně (25.10. 2014)

Labutí mládě z rybníku Bílka u Kouta na Šumavě, kde jsem si mimo jiné při jeho odchytu a kroužkování 3. srpna přetrhl vazy v koleně, skončilo úplně stejně jako já na operačním sále. Bohužel na rozdíl ode mne, kdy já mám koleno již jakž takž funkční, tak labuť o autem rozdrcené a ošklivě zlomené křídlo přišla. V současné době je u nás na stanici, a následně bude vypuštěna k ostatním trvale handicapovaným labutím na ř. Berounku.

Havrani táhnou.

Minimálně 100 havranů polních jsem zahlédl rovněž v pondělí (27.10. 2014) na poli u Uherec. Podle mého úsudku se už jedná o menší tahové hejno těchto velice inteligentních a hlavně z Ruska k nám na zimu zalétajících černých ptáků.

Havrana na rozdíl od vrány poznáte hlavně díky holému „otlučenému“ ozobí nad zobákem a nápadnému hlasu. Rovněž většinou tvoří velká hejna a drží se ve skupině. Pohyb havranů polních u Uherec mě poněkud znervóznil, jelikož i když je zima za dveřmi, tak bych potřeboval ještě pár věcí venku, než začne mrznout, rychle dodělat J

Na fotografii:

Špaček, králíček, labuť.


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)