TISKOVÁ ZPRÁVA
Název - téma:
Co se dělo mezi svátky.
Ze dne:
27.- 29.12. 2014
Místo konání:
Plzeň - Plzeňsko
Vlastní zpráva:
Nevím přesně, kdy to bylo, ale asi den či dva po Štědrém dnu, když jsem si jen tak v duchu a sám pro sebe řekl, že ty letošní svátky vánoční jsou docela v klidu a pohodě. Myslel jsem tím, že není ani moc výjezdů a zásahů, a že by to do konce roku mohlo být tím pádem takové volnější. No a od té doby jsem se pak už nezastavil.
Labutě, labutě a zase labutě.
Tak jak postupně zamrzají stojaté vodní plochy, tak se labutě zcela logicky a dle plánu přesouvají na vody tekoucí a nezamrzlé. S tím souvisí i skutečnost, že jsou dnes a denně ve vzduchu na přeletu a tu a tam zavadí o nějaké ty dráty, troleje či vzdušná vedení.
Takže dvě mladé labutě jsem vyzvedával (29.12.2014) v zahradách u Vejprnického potoka těsně pod dráty vysokého napětí, odkud jsem je převezl na řeku Berounku ke sv. Jiří v Plzni Doubravce. Jedno mládě labutě totálně zamotané do rybářského vlasce nám přivezla městská policie z Borské přehrady (27.12.2014), tři rádoby přimrzlé labutě jsem já řešil na rybníku v Sulkově a tři nepřimrzlé pak hasiči na rybníku u Chlumčan. Tady jako každý rok upozorňuji na to, že 99% případů labutí sedících na ledě nejsou přimrzlé, a že se v 99% jedná o plané a zbytečné výjezdy. Zároveň upozorňuji i na to, že krmení labutí na zamrzajících či zamrzlých vodních plochách pečivem je také špatně a pro ptáky škodlivé!!!
Ropucha zelená mezi bonsajemi BAUHAUS Plzeň.
Všímavý zákazník nákupního centra BAUHAUS si (27.12.2014) všiml v oddělení zahrady na misce s vodou u bonsají malinké síťovaně maskované žabky. Přítomné prodávající oslovil s tím, že pokud prodávají i živá zvířata, tak že jim asi žába utekla a sedí tam a tam. Duchapřítomné dámy žabku odchytily, dle internetu dokonce i správně určily a provizorně zavřely do malého akvária k vlhkomilným rostlinám. S díky a pochvalou jsem ropuchu zelenou převzal a následně převezl k paní Jiřině Hepové, která má s chovem a léčbou obojživelníků bohaté zkušenosti a zajistí její bezpečné přezimování.
Srna na silnici.
Bylo to kolem 19. hodiny 27.12.2014, když telefonoval řidič jedoucí po dálnici od Nýřan směrem na Plzeň, že u sjezdu z dálnice na Sulkov si všiml autem sražené srny. Zvíře mělo těžký otřes mozku, a tak se nechalo nejenom chytit, ale i naložit do zadního úložného prostoru. „Nemohl jsem ji tam nechat, a tak jsem ji naložil a vezu ji k vám“, ozvalo se z mobilu. Správný postup by byl, pravda, vše zajistit přes dispečink policie, ale když už měl srnu pán v autě a jeli směrem k nám na stanici, tak jsem vyrazil zvíře převzít. Stála v kufru, z tlamy jí tekla krev a evidentně byla indisponovaná po střetu s autem. Převzal jsem zvíře a odvezl ho na naši ohradu do Zábělé. Druhý den byla na tom srna zdravotně o poznání lépe, a i když není ještě ani zdaleka vyhráno, tak to snad ve finále „rozběhá“ a bude moci být zase vypuštěna zpět do volné přírody. To samozřejmě ale až po všech těch Silvestrovských ohňostrojích a petardách.
Káně od Rabštejna.
Jako každý rok vyrazili dva kamarádi na svůj povánoční vandr. Měli namířeno podél ř. Střely do Rabštejna a pak do Žihle na vlak a domů. Druhý den však u obce Vysočany našli poraněnou káni lesní. Dravce s amputovaným koncem levého křídla, pravděpodobně upáleného el. proudem, odchytli a odnesli téměř až do Rabštejna na místo, kde jsme se měli potkat. Opět jsem ocenil přístup, operativnost a akceschopnost obou trempů a spolu s kání je převezl do Plzně. Když už měli ten jejich vandr takhle přerušený, vzal jsem je alespoň k nám na stanici, aby si mohli prohlédnout i jiné pacienty. Káně bohužel do druhého dne nepřežila, jelikož zranění bylo staršího data a dravec byl už ve velice špatném zdravotním stavu.
Netopýři.
27.12 ale i 28.12 a 29.12.2014 každý den jeden či dva případy, kdy je na chodbě obytného domu či ve sklepě a nebo provozovně nalezen probuzený netopýr. Dnes to byl netopýr hvízdavý v kadeřnictví v Sadech Pětatřicátníků, předevčírem netopýr rezavý na Lochotíně v Tachovské ul. na schodech paneláku atd. Venku je na ně už zima, a tak se podle toho o jaký druh se jedná, většinou předávají k zimování odborníkům na netopýry se specializující.
Ježek v motoru u Fábie
Když mi majitel ŠKODY Fábie zaparkované na Lochotíně ve Žlutické ulici předával (29.12.2014) večer klem 18. hodiny krabici s nehybným ježkem západním, myslel jsem si, že ježek hibernuje a pouze spí. Až na stanici pod světlem jsem zjistil, že je zvíře mrtvé a tím se vysvětlilo i to, kde pán ježka našel. Ježka totiž našel u motoru pod kapotou, několik dní zaparkovaného osobního auta Škoda Fabia venku na parkovišti. S tím, že by si ježek našel místo k zimování v motoru odstaveného auta jsem se ještě nikdy nesetkal a hlavně podezřelé mi bylo i to, jak by se do motoru a tak vysoko od země sám vůbec dostal. Ježci totiž nejsou zrovna zdatnými lezci po výškách a dostat se až na vzduchový filtr pod kapotu auta, by byl výkon mimořádného atleta. Tím, že byl ale ježek již delší dobu mrtvý, je dosti možné, že si ho do motoru schovala kuna. Ty to dělají poměrně často, a různé zbytky jejich potravy najde v motoru nejeden motorista.
Na fotografii:
Labuť velká ze zahrady od Vejprnického potoka.
Malá ropucha zelená z BAUHAUSU v Plzni.
Sražená srna z dálničního přivaděče v den nálezu a den po.
Trempové s kání lesní na ZSŽ v Plzni.
Zpracoval:
Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960).