Tiskové zprávy

14.1.2015 Silný vítr působil problémy

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Silný vítr působil problémy nejenom lidem.

Ze dne:

10. a 11. 2015

Místo konání:

Plzeň - Plzeňsko

Vlastní zpráva:

Silný vítr, který sužoval naši republiku o proběhlém víkendu (10. a 11.1.2015) působil značné problémy nejen lidem, ale například i labutím. Ty se většinou v důsledku oblevy či vyplašení přesouvaly z jedné lokality na druhou, přičemž letět v tak silném větru je pro ně velkým problémem.

První případ byl nahlášen v sobotu (10.1.2015) ráno, hejno labutí letělo při řece Berounce u Dolanského jezu. Když se vyhýbaly silničnímu mostu nad řekou, dostaly se na úroveň drátů vysokého napětí. Dráty zahlédly na poslední chvíli, přičemž silný vítr jednu z labutí nasměroval přímo na jeden z vodičů. Ta si při nárazu zlomila křídlo a spadla přímo na Dolanský most. Střet s masivním vodičem a pád z minimálně 50m výšky na silnici labuť logicky nepřežila. Ještě štěstí, že 15kg pták nepadl na jedoucí auto, jelikož to by asi nedopadlo dobře a velice snadno mohlo ještě dojít k ošklivé dopravní nehodě.

Nás k už uhynulé labuti přivolali dva řidiči, kteří jeli kolem, navíc labuť měla ornitologický kroužek, a tak my jsme likvidovali už jen kadaver z chodníku a odečetli kroužek. Jednalo se o mládě labutě velké z roku 2014 kroužkované některým z našich kolegů, neboť tohle číslo kroužku nebylo naše.

Dalších zhruba 20 labutí se pohybovalo na řece pod mostem, držely se u břehu rozlité vodní hladiny v klidnější části na úrovni kempu. Všeobecně však stále platí pravidlo, že volně žijící druhy ptáků nemají s rozmary počasí žádný problém. Dokáží velmi rychle a operativně na tyto přírodní události zareagovat. S čím se však vyrovnat nedokáží, jsou naše lidské a civilizační nástrahy, kterých je všude kolem nás čím dál více.

Stejný případ s poněkud šťastnějším koncem se odehrál v neděli (11.1.2015)  i v Plzni – Bolevci mezi rybníky. Zde hlásili lidé nález rovněž kroužkované labutě velké spadlé doprostřed lesa. Pták byl pravděpodobně úmyslně vyplašen spolu s dalšími labutěmi z Velkého Boleveckého rybníka (což bylo vidět na kameře z Jachtink klubu kolem 15. hodiny) mužem ve světlém kabátu. Bylo vidět, jak se celé hejno labutí z ničeho nic zvedlo do vzduchu, a některé začaly kroužit nad rybníkem. Jedna z nich pak nouzově přistála (spadla) v důsledku silného větru do lesa mezi rybníky. Podle fotografií, které jsem obdržel, měla labuť tržnou ránu na hrudi a odřenou nohu. Naštěstí však pád přežila a druhý den jsem ji podle ornitologického kroužku už kontroloval na vodní hladině mezi ostatními. Jedná se o mládě z rybníku Košinář,  kroužkované námi dne 27.7.2014.

Na fotografii:

Miloš Paisker ml. při odečtu kroužku a likvidaci kadaveru labutě velké sražené o dráty el. vedení na mostu v Dolanech (PS).

Mladá labuť z Košináře s tržnou ránou na hrudi a poraněnou nohou, vyfotografovaná paní Danielou Brabcovou 11.1.2015 v lese mezi rybníky.


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960).