TISKOVÁ ZPRÁVA
Název - téma:
Příběh mladého ostříže lesního ze ZSŽ Pátek u Poděbrad
Aneb jak to funguje v praxi …….
Ze dne:
31.7. 2015
Místo konání:
ZSŽ Pátek u Poděbrad
ZSŽ Plzeň
Plzeňsko - Přeštice
Vlastní zpráva:
Středa 29.7. 2015 dopoledne
Luboš Vaněk - ZSŽ Pátek u Poděbrad (LV)
„ Ahoj Karle, tady Luboš, prosím tě, mám prosbu, do stanice se nám dostalo zhruba tři týdny staré mládě ostříže lesního. Nic mu není, ale nevím odkud je, protože lokalitu původu ani hnízdo se mi zjistit nepodařilo. Nemáš někde u vás hnízdo, kam by šel přistrčit?“
Karel Makoň - ZSŽ Plzeň (KM)
„Ahoj Luboši, je to náhoda, hnízdo mám. Je to dva týdny co jsme na něm s Mojmírem Dostálem kroužkovali tři mláďata zhruba deset dní stará. Ostříže jsem sice ještě nepřidával, ale já bych ho tam dal.“
LV - „Paráda, prověřím tady u nás ještě jedno hnízdo a dám ti vědět. Pokud tady u nás nic nebude, tak si ho koncem týdne předáme a přistrčíš ho ty. Ahoj a děkuji.“
Čtvrtek 30.7.2015
LV - „ Ahoj Karle, tak u mě špatný, mláďata na hnízdě jsou hodně malá (týden stará) a donesený ostříž je už velký (3-4 týdny).“
KM - „Ahoj Luboši, rozumím a chápu, u nás dobrý, na hnízdě budou tak o 5 dní mladší, ale to není problém a věřím, že se to srovná. Kdy si ho předáme?“
LV - „Já bych mohl teoreticky zítra ráno, ale mám fofr a museli bychom se sejít někde na půl cesty. Když bych ti ho hodil do Berouna?“
KM - „ Není problém a souhlas, zítra ráno v 8.00 v Berouně na pumpě v našem směru od Plzně.“
LV - „OK a budu tam. Ahoj.“
Pátek 31.7.2015
Čerpací stanice u dálnice D1 Beroun - 8.10 hod.
KM - „Ahoj Luboši, omlouvám se za zpoždění, trochu jsem to podcenil a nezvládám L“.
LV - „ Ahoj Karle, v pořádku, jsem už tady od třičtvrtě J.“
Předáváme si transportní krabici s ostřížem a základní informace.
Ahoj, ahoj a odjíždíme každý jiným směrem.
9.20 hod. - les u Přeštic (PJ) u hnízda ostřížů.
Fotograf Bohouš Mášek s vnukem Petrem a Karel Makoň s Mildou Paiskerem ml.
KM - „Vylezu na hnízdo, ale já do něho nevidím, je to vysoko v tenké koruně a stěží do něj sáhnu. Vy budete koukat dalekohledem z dálky a hlásit mi, co se tam děje. Tohle mládě je už dost velké a dost možná bude chtít splachtit z hnízda dolů. Koukejte pořádně, zda tam jsou všechna mláďata. Měla by tam být celkem tři plus tohle naše. Bohouši foť to, prosím, ať to máme.“
Každý ví, co má dělat, a já lezu na borovici k hnízdu cca 20m nad zemí.
Jsem pod hnízdem a oba rodiče krouží na obloze nad lesem a hlasitým pokřikem varují mláďata. Snaží se mě zastrašit, ale krouží příliš vysoko nad korunami stromů.
Z plátěného pytlíku vyndavám mládě od Luboše.
Ornitologický kroužek jsem mu nasadil na nohu ještě dole na zemi u borovice s hnízdem.
Natahuji ruku k hnízdu, strkám mládě přes hranu hnízda, a to už řvou i všechna tři mláďata na hnízdě. Já zpod hnízda vidím jen roztažená křídla mláďat a potvrzuji zhruba tak týdenní věkový rozdíl oproti mláděti, které přidávám.
Ostříž od Luboše skočil na hnízdo, chvilku se tam překřikoval s náhradními sourozenci a než jsem se spustil po laně na zem, tak už byl na hnízdě klid.
Kluci zespoda hlásí, že vše mají nafocené a že je vše v pořádku i v pohodě. Natahujeme ještě ornitologickou síť na odchyt rodičů. Rádi bychom označili ornitologickými kroužky i rodiče. To nám ovšem nevyšlo, jelikož oba dva rodiče byli velice ostražití, opatrní a na atrapu jejich predátora nereagovali L.
10:30 hod. Ve vzduchu nad hnízdem probíhá předání krmení. Samec donesl malého ptáka, předává ho samici a ta s ním letí na hnízdo. Vše se zatím jeví jako v pořádku a v pohodě. My balíme ornitologickou síť a v 11:15 hod. opouštíme lokalitu.
V tu dobu odesílám Luboši Vaňkovi informační SMS: „Mládě je na hnízdě, adopce proběhla úspěšně, tři mláďata původní plus to od tebe. Věkový rozdíl cca týden, zatím to vypadá dobře.“ Obratem přichází SMS: „Super a děkuji.“
Více na přiložených fotografiích od B. Máška.
PS: Adopce je jeden z nejefektivnějších způsobů, jak plnohodnotně vrátit zpět do volné přírody zdravé mládě, které bylo v důsledku lidské činnosti násilně odebráno či mu bylo zničeno hnízdo. Za naši praxi jsme poměrně úspěšně adoptovali oba druhy našich čápů, motáky pochopy, jestřáby, výry, kalouse, káňata, motáky lužní, rorýse, jiřičky a další. Zatímco u těchto druhů byla adopce z 80-90% úspěšná, jsou druhy, kde nefunguje, a mláďata nejsou adoptivními rodiči přijata.
Jak to dopadne s mladým ostřížem od Luboše Vaňka ze ZSŽ Pátek uvidíme s odstupem několika dní a až proběhnou opakované vizuální kontroly. Každopádně šanci mladý ostříž rozhodně dostal větší, než kdyby ho kolega odchoval ve voliéře a vypustil ze stanice volným letem bez průpravy adoptivních rodičů.
Zpracoval:
Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)