Tiskové zprávy

21.9.15 Co týden dal...

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Co týden dal……

Ze dne:

od 14.9. do 20.9. 2015

Místo konání:

Plzeň - Plzeňsko

Vlastní zpráva:

Labutě ve vzduchu a v pohybu.

Není týden, abychom nevyjížděli k nějaké labuti zachycené na rybářský háček či po nárazu do vzdušného vedení nebo té, co nouzově přistála na vozovce. V současné době se totiž letošní mláďata tohoto u nás nejtěžšího létajícího ptáka dala i s rodiči do pohybu a v rámci výuky a výcviku letu se přesouvají z rybníka na rybník. Mimo jiné myslivci začali střílet kachny, a tak i vyplašení ptáků z rybníků nutí jednotlivce i celé rodiny k častějším přeletům. Nejčastěji vyjíždíme k labutím po nárazu do drátů vysokého napětí. Labutě nejsou příliš obratnými letci, a tak zejména za snížené viditelnosti či na lokalitách, které neznají, se střetnou s dráty el. vedení a padají na zem. Ty co pád z výšky přežijí, většinou však končí jako trvale handicapovaní jedinci bez křídla či s trvalými následky.

Na fotografii Radek Zeman s letošní mladou labutí odchycenou (20.9.2015) po nárazu do drátů vysokého napětí na rybníku u obce Nedražice (TC).


Policista z oddělení Toužim s letošním mládětem labutě velké odchyceným na hlavní silniční komunikaci ve směru Plzeň – Karlovy Vary. Odchycena (17.9.2015) Toužim (KV).


Anna Šebková z DES OP (14.9.2015) při vypouštění mladé labutě velké, která se srazila nedaleko Chotěšova o dráty elektrického vedení a spadla přímo na silnici mezi obcemi Zbůch a Chotěšov (PJ).


Labutě na zámku Kratochvíle (ČB)

Zhruba před deseti lety si od nás z Plzně brali trvale handicapovaného labutího samce. Samec neměl křídlo, byl po nárazu do drátů a zcela náhodou neputoval na ř. Berounku pod Plzeň, ale do vodního příkopu kolem zámku Kratochvíle. Aby mu tam nebylo smutno, tak si místní správa zámku k němu vzala ještě ze ZSŽ Makov rovněž trvale handicapovanou (bez křídla) labutí samici. Letos se onomu „šlechtickému“ páru podařilo vysedět a odchovat celkem 4 mláďata, a jelikož jsou zdravá a letu schopná, rozhodli jsme se je doslova na poslední chvíli okroužkovat. Hliníkové kroužky nám pomohou zjistit, jak a kde se budou tato mláďata od handicapovaných rodičů pohybovat a zda jsou schopna se začlenit do volné přírody. 

V příloze najdete několik fotografií z kroužkování labutí velkých na překrásném zámku Kratochvíle u Českých Budějovic.


Příběh kachny divoké aneb „Ošklivé malé káčátko“.

Přinesli ji jako sotva den staré mládě. Původně to byla dvě kachňata, která někdo sebral někde ve městě, když samice s mláďaty putovala zástavbou kamsi k vodě. Tenkrát jsem se zase rozčílil, jelikož tento rádoby zásah byl zcela zbytečný a vůbec nebylo třeba mláďata chytat, sbírat a nosit. Fotografie dvou malých kachniček jsem vám už jednou posílal a najdete je opět v příloze. Každopádně jedno mládě nepřežilo a druhé se nám odchovat podařilo. Celé to píšu proto, že na dalších fotografiích najdete opět kolegyni Aničku Šebkovou, jak vypouští (14.9.2015) uměle odchované a okroužkované mládě kachny divoké na řeku Berounku na Doubravce, kousek od kostela sv. Jiří.


Školení týmů RESCUE PATROL INTERNATIONAL - Plasy (PS)

V sobotu 19.9.2015 mi bylo ctí opět (již podruhé) školit týmy našich i zahraničních záchranářů Rescue Patrol. Přes 70 zdravotníků záchranné služby, hasičů a nově i zástupců armády se sjelo na 5 dnů do areálu rekreačního střediska u Plas (PS), kde 5 dní a 5 nocí nacvičovali mimořádné situace a zásahy ve všech možných, převážně extrémních, podmínkách. Pořadatelé cvičení je tradičně nenechali vydechnout a ani vyspat, a tak poslední den byl, díky mé 3hodinové přednášce „Manipulace se zvířaty“, snad trochu volnější J. Opět si neodpustím osobní poznámku v tom duchu, že jestli něco v tomto státě funguje, tak to jsou právě tito lidé a jejich složky! Neuvěřitelná výdrž, houževnatost, profesionální přístup a nasazení.  Zároveň jsem rád, že o přednášku byl zájem a že jsem mohl opět dorazit i s živými zvířaty a rozšířenou praktickou částí výkladu. Opravdu, jak pořadatelé akce, tak hlavně její účastníci mají můj velký obdiv!  www.rescuepatrol.cz

V příloze pár fotografií z praktické části, kdy opět ženy vynikaly nad muži a byly všude první.

Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)