Tiskové zprávy

24.2.2016 Školení strážníků MP

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Školení strážníků Městské policie Plzeň

Ze dne:

24. 2. 2016

Místo konání:

Plzeň - ZSŽ

Vlastní zpráva:

Málokdo asi v běžném životě vnímá, že Městská policie Plzeň má kromě jiného i speciální odchytovou skupinu strážníků, kteří se věnují odchytu ztracených, toulavých, opuštěných či poraněných zvířat ve městě. Ve své podstatě se jedná o profesionální tým proškolených lidí, kteří drží 24hodinové služby na lince 156 a speciálně vybaveném zásahovém vozidle.

Odchytová skupina, čítající vždy dva strážníky na směně, sídlí na služebně Plzeň – Bory už několik let a lidé z této skupiny mají za sebou už nespočet zajímavých zásahů, výjezdů a zachráněných zvířat. Za ta léta, co s těmito lidmi naše stanice intenzivně spolupracuje, a mám možnost vidět, jak to funguje i v jiných městech, si troufám říci, že město Plzeň má v toto směru určitě prvenství a jedny z nejlepších lidí na správném místě.

No a právě proto jsem jménem naší organizace nabídl novému panu veliteli K. Machovi náš speciální čtyřhodinový kurz, tak abychom se všemi ve službě fungujícími strážníky probrali základní i speciální věci při odchytu a manipulaci s volně žijícími živočichy.

Přesněji řečeno, jezdím školit strážníky a hasiče po celé ČR, a byla by ostuda v našem městě městskou polici vynechat.

Školení proběhlo bezplatně  přímo na naší Záchranné stanici živočichů v Plzni Doubravce. Sešli jsme se celkem dvakrát (pondělí 22. 2. A středa 24. 2.), a to hlavně kvůli střídání směn, tak aby všichni „odchytáři“ a jejich náhradníci ze skupiny čtyřhodinovým kurzem prošli.

Osobně jsem z tohoto setkání měl dobrý pocit, i když směna, která přišla rovnou z noční služby po třech odsloužených nočních, toho evidentně měla docela dost. Na druhou stranu jsme ale řešili několik důležitých věcí, koukli se po léčebném areálu, ukázali si odchytové pomůcky a hlavně probrali palčivé problémy, které v Plzni řešíme. Mluvilo se nejenom o volně žijících zvířatech, mláďatech a manipulaci s našimi zvířecími pacienty, ale i o městských holubech, nákazové situaci, ochraně zdraví lidí, úklidu kadaveru, liškách, kunách, divokých prasatech a dalších konkrétních případech či tématech. Čtyři hodiny tak utekly velice rychle, a jsem rád, že vše proběhlo spíše jako přátelské posezení a vzájemná výměna zkušeností a informací. Samozřejmě jsme domluvili i další společné postupy a součinnost, tak aby i nadále patřilo město Plzeň k městům, která mají tento nadstandardní servis jak pro lidské, tak i zvířecí obyvatele na velice vysoké funkční a profesionální úrovni.

Děkuji všem zúčastněným a za nás i odchytáře snad mohu dodat, že my jsme na blížící se sezonu připraveni. J

Na fotografiích:

Ilustrační fotografie jak ze školení, tak z některých akcí, kde zasahovali strážníci speciální odchytové skupiny Městské policie Plzeň.

 

 

 

 

 

 

 

 


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)