Tiskové zprávy

23.5.2016 Labuť zamotaná v návazci

Labuť zamotaná v rybářském návazci.

Černá kevralová šňůra je tenká, ale naprosto neuvěřitelně pevná. O tom ví své nejenom rybáři, kteří ji používají na lov, zejména velkých ryb, ale i některé druhy ptáků, kteří se do ní zamotají. Jeden z takových případů jsme řešili v pondělí 23. 5. 2016 na ř. Berounce v nadjezí dolanského mlýna. Telefonem nás na něj upozornil náhodný kolemjdoucí, který si všiml divně se plácající labutě u levého břehu řeky kousek pod Věžkou. Sám se snažil labuti pomoci, ale byla tam hloubka a nešlo se k ní dostat.

Po příjezdu na místo bylo patrné, že labuť je pod padlým stromem na nějaké šňůře zachycena už několik hodin, možná i dní. Totálně vyčerpaný, promáčený a poloutopený pták se při vyprošťování už ani nebránil. „To nemůže přežít, ta je hotová“, konstatovala Hana Makoňová, která labuť vyprostila a na kajaku přivezla. ¨

Po vymotání a základním ošetření jsme labuť umístili ve voliéře a čekali, co bude.  Za několik hodin se k našemu velkému překvapení labuť sama vysušila a začala pást. Předpokládáme, že za pár dní dostane ornitologický kroužek a bude vrácena zpět na řeku Berounku.

Na přiložených fotografiích průběh záchranné akce a labuť velká ve voliéře pro vodní ptáky na ZSŽ Plzeň. Hana a Hana Makoňová.