Tiskové zprávy

16.6.2016 Upozornění na liščí tasemnice

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Upozornění na liščí tasemnice

Ze dne:

16.6.2016

Místo konání:

Plzeňsko

Vlastní zpráva:

Na základě výsledků pitev námi zachycených lišek z poslední doby (rok 2016) si vás dovoluji upozornit na jejich nákazu pro lidi nebezpečnou tasemnicí měchožilem bublinatým (Echinococcus multilocularis). Nerad bych vyvolával paniku a davové šílenství, či nenávist vůči liškám, ale zejména lidé, kteří manipulují při výkonu svého povolání s živými či mrtvými liškami a přicházejí do kontaktu s jejich trusem, by měli dbát zvýšené opatrnosti!

Problém se týká i široké veřejnosti, lišky se totiž často pohybují i přímo v zástavbě, kde nacházejí hojnost potravy v zahradách, na neudržovaných plochách či v okolí popelnic.

Základem je chránit sám sebe, své zdraví a zdraví svých spolupracovníků, potažmo návštěvníků stanice. Proto lidem z naší ZSŽ, strážníkům odchytové služby městské policie, hasičům a kolegům z jiných ZSŽ posílám tento informační dopis s přílohami, ve kterých najdete stručné shrnutí obecných poznatků, praktické rady a odkazy na podrobnější informace z ověřených zdrojů. Nejdůležitější je příloha s názvem „Echinococcus – důležité informace a instrukce!“ od týmu specialistů.

Aktuální situace na Plzeňsku:

Od roku 2012 posíláme lišky z naší Záchranné stanice živočichů v Plzni na pitvu do SVÚ (Státní veterinární ústav) Praha. Pitva zvířete, kde si necháváme zjistit příčinu úhynu, ektoparazity, endoparazity (včetně echinokoků) a psinku, nás vyjde cca na 1.800,- Kč až 2.500,- Kč. Díky výsledkům pak máme přehled o výskytu patogenů, které mohou být přenosné na jiná zvířata, zejména psy (psinka, vnitřní paraziti), v případě echinokoků jde i o zdraví lidí.

Nákazu lišek echinokokem si u nás necháváme zjišťovat od konce roku 2015, od té doby jsme k pitvě posílali celkem 10 dospělých lišek. Většina jedinců byla zvířata uhynulá nebo zraněná po srážce s autem a následně utracená, případně potulující se v zahradách, chatových a rekreačních oblastech nebo na místech využívaných pro venčení psů.

Z celkového počtu bylo na echinokoky pozitivních sedm zvířat!

Výsledek sice nijak překvapivý (podle údajů SVÚ je Plzeňský kraj po Karlovarském a Libereckém třetí nejzasaženější oblastí České republiky), nicméně přítomnost lišek nakažených zmiňovaným parazitem a pohybujících se v bezprostřední blízkosti lidí viz seznam konkrétních zvířat a míst nálezu níže) je znepokojivá a je třeba ji konstruktivně řešit.

1. – 11/2015 – Plzeň (Zábělá) – dospělý samec – Echinococcus pozitivní!

2. – 12/2015 – Malonice u Horš. Týna – dospělá samice – Echinococcus pozitivní!

3. – 1/2016   – Horšovský Týn – dospělý samec – Echinococcus pozitivní!

4. – 2/2016   – Plzeň (Doubravka) – dospělé zvíře – negativní

5. – 2/2016   – Plzeň (Lobzy) – dospělé zvíře – negativní

6. – 2/2016   – Plzeň (Krkavec) – dospělý samec – Echinococcus pozitivní!

7. – 3/2016   – Plzeň (Doudlevce) – dospělé zvíře – negativní

8. – 4/2016   – Plzeň (Božkov) – dospělá samice – Echinococcus pozitivní!

9. – 6/2016   – Plzeň (Červený Hrádek) – dospělý samec – Echinococcus pozitivní!

10. – 6/2016   – Plzeň (Božkov) – dospělý samec – Echinococcus pozitivní!


Vše podstatné je zpracováno v přiloženém odborném materiálu (Echinococcus – důležité informace a instrukce).

ECHINOCOCCUS.PDF


Zejména media žádám o objektivní zpracování tématu a rozumnou prezentaci problému.

My, co se problému týká, fungujeme v mimořádném režimu a budeme zdravotní stav námi zajištěných lišek monitorovat i nadále.

Na fotografiích:

Na fotografiích několik konkrétních zásahů.


Zpracoval:

 

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)