Tiskové zprávy

11.7.2016 Ovce u Radčic

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Ovce u Radčic odchyceny.

Ze dne:

11.7.2016

Místo konání:

Plzeň – Radčice

Vlastní zpráva:

Čtyři dny a čtyři noci zabral odchyt posledních dvou ovcí kamerunských, pohybujících se za betonovou silniční stěnou u Radčic. Začínal jsem v pondělí v podvečer spolu se strážníky Městské policie Plzeň a podařilo se nám odchytit jednu ze dvou oveček.

Beránka na stanici máme už druhý měsíc a ovečky se stále chytit nedařilo.

Obě zvířata na lokalitě působila značné problémy, zejména v dopravě.  Zvířata se tam volně pohybovala minimálně dva a půl měsíce a za tu dobu svým pohybem na poměrně frekventované silnici z Plzně do Radčic málem způsobila nespočet dopravních nehod.

Jak nám na stanici, tak dispečinku městské i státní policie volalo hodně řidičů s tím, že jim zpoza betonové bariéry v zatáčce z ničeho nic skočily před auto dvě kozy či ovce.

Případ už v rámci bezpečnosti silničního provozu dokonce několikrát řešila i státní policie a požadavek na odchyt přicházel i z dalších kompetentních úřadů.

Každopádně v pondělí večer se podařilo odchytit jednu ovečku a já ve čtvrtek večer, už sám, konečně odchytil i tu druhou. Takže celková bilance odchytu v časové ose vypadala následovně:

- 13.5. 2016 předán do naší ZSŽ Plzeň odchytovou skupinou Městské policie Plzeň  1 ex. (beránek) ovce kamerunské – bez označení, prokázání původu a ušní značky.

- 4.7. 2016 první noční společná odchytová akce – plánovaný odchyt s Městskou policií Plzeň. Jedna ovce odchycena, druhá přeskočila zátaras a unikla. Odchycena samice s ušní značkou.

- 5.7. 2016 druhá noční společná odchytová akce – druhý plánovaný odchyt s Městskou policií Plzeň. Ovce na lokalitě nenalezena, akce bez úspěchu.

- 6.7. 2016 třetí odchytová akce v režii DES OP – ovce nalezena, ovšem odchytové síti se vyhnula, zariskovala a proběhla rojnicí.

-  7. 7. 2016 náhodná akce při kontrole odchytové sítě – ovci se mi samotnému podařilo zatlačit do částečně uzavřeného prostoru mezi betonovou zeď a skaliska. Jedinou ústupovou cestu jsem jí pak uzavřel další sítí a v relativně zmenšeném prostoru ji pak do sítě nahnal a chytil.  Neuvěřitelný zážitek a pro jednoho člověka poměrně náročná akce, což jsem si však uvědomil až v momentě, kdy jsem ovci držel za zadní nohu J. Mimo jiné, i tato ovce má ušní značku.

V současné době případ řeší kompetentní úřady. Čísla ušních značek byla předána a teď je na těchto orgánech, jak s odchycenými zvířaty naloží. Každopádně na vině je jednoznačně majitel zvířat, který, předpokládáme, bude muset uhradit i veškeré náklady.

Zpracoval:

 

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)