Tiskové zprávy

10.9.2016 Varování před netopýry

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Riziko nechtěné netopýří návštěvy stále ještě trvá.

Ze dne:

10.9. 2016

Místo konání:

Plzeň

Vlastní zpráva:

Letošní netopýří sezona je nejenom co do počtu odchycených zvířat a četnosti zásahů ale i doby trvání poměrně nadprůměrná. Zatímco v předešlých letech trvalo riziko návštěv netopýrů v lidských obydlích a sídlech pouze několik dní, letos je to téměř už celý měsíc a s ohledem na předpověď počasí to ještě pravděpodobně nějakou dobu potrvá.

Vysoké jsou i počty zajištěných zvířat a přesto, že k těmto případům jezdíme minimálně, máme letos už přes 800 odchycených netopýrů.

Lidé jsou prostě nenapravitelní a neustále tento každoročně se opakující a známý problém podceňují. Nedostatečně zabezpečený majetek, otevřená okna bez ochranných sítí proti hmyzu, noční větrání na schodištích v činžovních domech. Dovolená s otevřenou ventilačkou, víkendový pobyt na chalupě s pootevřeným oknem.

Stále stejné problémy, stále stejné lokality - Bory, Slovany, Doubravka, Skvrňany, Lochotín i Bolevec. Částkova, nám. Generála Píky, Havlíčkova, nám. Českých bratří, Dobrovského, Čechova, Edvarda Beneše, Sokolovská, Staniční, Plaská, Kaznějovská, U Borského parku, Skupova, Sladkovského, Jagellonská, ale i střed města, Smetanovy sady, Hotel Slovan, budova magistrátu ve Škroupovce a Martinské plus nespočet bytů jak ve staré zástavbě, tak v panelových domech.

Zoufalé volání ve dne v noci, abychom my, městská policie anebo hasiči přijeli a pomohli jim netopýry z bytu vyhnat.

Většinu výjezdů odmítneme uskutečnit, a lidé si musí poradit sami. Nebaví nás stále dokola jezdit do stejných domů, bytů i prostor. Navíc na tento problém každým rokem včas upozorňujeme a někteří se dokonce netají ani tím, že o něm vědí od sousedů či z let předešlých. Jedině tato metoda funguje a lidi donutí, aby si svůj majetek dostatečně a včas zabezpečili, a tím ušetřili práci nejenom nám, ale i sobě.

A o tom, že dát si koncem léta asi tak na měsíc či dva síta do oken se opravdu vyplatí, by mohl vyprávět majitel bytu v Plzni na Borech v Hálkově ulici. Tomu kolega Petr Kokoška a kolegyně Marta Píhová z našeho spolku vyndali z bytu 245 netopýrů hvízdavých! Celkem tři hodiny trvající akce obnášela podrobnou prohlídku všech štěrbin, prostor a interiéru. Rozebíral se lustr, sundavaly obrazy a záclony, šoupalo se skříněmi. Podobně tomu bylo však i jinde, jako například v ul. 17. Listopadu (153 netopýrů hvízdavých)  a nebo ul. Sladkovského  (184 netopýrů hvízdavých v jednom bytě)!

Já děkuji kolegům, kteří se uvolili, a k několika zcela mimořádným případům přece jen vyjeli.

Na fotografii:

Na fotografii Petr Burget při vypouštění netopýrů hvízdavých z domu Sladkovského 56.


Zpracoval:

 

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)