Tiskové zprávy

28.9.2016 Leguán

Houby nerostou, zato však najít v lese leguána, není žádný problém.

Své o tom ví i syn našeho fotografa Bohumil Mášek mladší. Ten vyrazil ve středu 28.9.2016 s manželkou a svými dětmi na houby do Brdského polesí kousek od obce Těně u Cheznovic, když vtom cca 1.5 km od nejbližší vesnice mu v lese přes cestu „přeběhl“  zhruba metrový leguán.

„Bylo to kousek od místa, kde jsme zaparkovali auto, oblékám se a najednou koukám, že ta ještěrka, která kolem mě prošla, byla nějaká velká. Zvíře šlo od ostružin směrem k nám, nemyslím, že by cíleně hledalo pomoc, ale pravděpodobně bylo zvyklé na lidi. Leguán byl poměrně vystydlý (pomalejší), a tak jsem ho v pohodě odchytil a zavřel do kufru u auta. Šli jsme se kouknout do lesa, cestou domů jsme se i s leguánem zastavili na Záchranné stanici živočichů v Plzni a neobvyklý nález ještěra nahlásili. Houby jsme, pravda, žádné nenašli, ale metrový leguán a slunný den venku v přírodě byl pro nás zážitkem“.

Na fotografii Bohumil Mášek mladší s nalezeným leguánem.

PS: Zvíře je zatím u nás na Záchranné stanici živočichů Plzeň. Prověříme, zda není čipované  a celou záležitost nahlásíme místně příslušnému úřadu, který zde řeší ztráty a nálezy. Rovněž informuji kolegu Pavla Moulise z rokycanské ZSŽ, pod kterého lokalita nálezu spadá. V tomto případě se totiž jedná o věc nalezenou či opuštěnou, a o dalším osudu nalezence rozhoduje příslušný úřad. Podle nálezce se jedná o leguána červeného, kterého asi někdo na lokalitě bohužel vyhodil. Od nejbližší vesnice je to docela dálka, a proč by zvíře bylo v lese hned vedle parkoviště?

 

-- 
Karel Makoň
DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Zábělská 75, 312 00 Plzeň 12
mobil. 777 145 960
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

"Ať jste lidé, zvěř či ptáci, najít si nás nedá práci."
www.desop.cz