Tiskové zprávy

1.4.2017 Tůně Dražeň II.

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Tůně Dražeň II.

Ze dne:

1.4. 2017

Místo konání:

Dražeň /PS/

Vlastní zpráva:

Velké poděkování všem, co nás přišli v sobou 1. 4. 2017 podpořit na brigádu do Dražně.

Akce to byla obrovská, jáma na tůňku hluboká, a měl jsem strach, že to letos nezvládneme.

Nakonec vše klaplo tak dobře, že v neděli už nebylo třeba se na lokalitu vracet, vše se stihlo za sobotu. Začínali jsme v sobotu ráno v půl deváté s malou skupinkou na naší stanici. Přišel duchovní otec a iniciátor celé akce Ondřej Hes, dorazil kolega a příznivec naší činnosti Miloš Blažek, nechyběl samozřejmě Milda Paisker mladší a až z Českých Budějovic přijel kolega, ve finále i nejdůležitější člověk celé akce, Petr Jindra s kamarádem Josefem a kamarádkou Anetou Dlouhou.  Naložili jsme zapůjčený bagřík na vlek, nářadí, kolečka, všechny kdo přišli a vyrazili na lokalitu. Na místě na nás čekali už manželé Jaroslav a Jiřina Hepovi, celá rodina Roberta Trnky a Martin Jiráň s přítelkyní. Následně dorazily obě Hanči, Petr Burget, Miroslav Ježiur a rodinka z FB J.

Nejsložitější bylo dostat půjčený bagr na místo tůní tak, aby se nepřevrátil a nedošlo ke škodě na půjčeném majetku. Já osobně měl problém s bagrem najet a sjet z vleku, přičemž představa, že sjíždím strmé svahy, močály a další překážky na cca  200m dlouhém úseku, mě děsila. „Budeme to muset udělat  růčo, já tam s tím prostě nedojedu, mám strach, že se převrhnu, a to bude drahá sranda“, konstatoval jsem zbaběle hned u prvního svahu k potoku.  „Já bych to přece jen zkusil“, ozval se nesměle Petr Jindra. Usedl do bagříku, rychle se seznámil s pojezdem i ovládáním ramene i lžíce a střemhlav se spustil do potoka. Musel jsem jít ke kopáčům, kteří už ručně hloubili základ tůně. Bylo to něco šíleného, 900 kg vážící příšera na dvou miniaturních pásech, s těžištěm někde úplně mimo stabilitu, věčně zahrabaná v blátě, nahnutá na bok, přední či zadní stranu tak, že z toho Petr málem vypadl, mě opravdu přiváděla k šílenství. Jestli to převrátíme, tak nejnižší spoluúčast na opravě je 180.000,- Kč (viz podmínky půjčovny), to už nemluvím o tom, aby se někomu něco nestalo! Naštěstí to Petr přežil, nepřevrátil se, bagr na místo dostal, tůň vyhrabal a ještě stroj v pořádku vrátil k autu na vlek. Šlo mu to parádně a zaslouží si velký obdiv a uznání!!!

Poděkování však patří i všem těm, kteří přišli. Odvedli obrovský kus práce, pomohli nám i volně žijícím živočichům, a až se zatím syrový zásah do terénu pěkně zatáhne, naplní vodou a zazelená, bude to další funkční biotop, zejména pro obojživelníky.

Vždyť také proto jsme to všichni dělali.

Zvlášť pak ještě děkuji paní Hepové za fotografie a samozřejmě majiteli pozemku, který nám tento krkolomný projekt vůbec umožnil.

Tímto je zatím akce Dražeň hotová, teď už půjde jen o údržbu lokality, slunce, vodu a čas.

Více na přiložených fotografiích.

Zpracoval:

 

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)