Tiskové zprávy

4.6.2017 Mladou husu zachránil Geocaching

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Název - téma:

Mladou husu zachránil geocaching.

Ze dne:

4.6. 2017

Místo konání:

Zbůch /PS/

Vlastní zpráva:

Otevřené skruže melioračního potrubí, nejrůznější šachty a nezabezpečené jímky, studny, bazény, či kanály jsou smrtonosnou pastí pro nespočet druhů volně žijících živočichů. Týká se to jak obojživelníků, tak plazů a samozřejmě až po savce a ptáky.

Každý rok taháme z podobných civilizačních nástrah desítky zvířat a to, že je tam někdo najde a zavolá pomoc, je opravdu náhoda. Většina zvířat se totiž nenajde vůbec, anebo najde už pozdě.

Naštěstí dnes (4. 6. 2017) měla mladá husa velká obrovské štěstí, protože ji při kontrole „kešky“ náhodně našel mladý muž Jan Koutský ze Zbůchu. Ten šel zkontrolovat kešku, když v tom ho napadlo se podívat do jedné ze dvou nezabezpečených šachet melioračního potrubí. Možná si vzpomněl na mou přednášku, kterou si před lety ještě jako žák místní základní školy v rámci našeho programu ekologické výchovy vyslechl, nebo informaci o problému získal od svého učitele na biologii a našeho kolegy Pavla Zubera, který učí na škole dodnes. Každopádně to, že se do šachty podíval, zoufalé mládě husy ze sousedního rybníka zachránilo. Okamžitě nám zvolal, vše velice přesně vysvětlil, husu určil a popsal. Počkal na místě do našeho příjezdu a pomohl s vyprošťováním husy i následným zabezpečením oné šachty. Další ukázkový příklad.

Na místě spolu se mnou zasahoval i člen DES OP a můj kolega Radek Zeman, ten do skruže plné vody vlezl a husu vyndal. Děkuji všem zúčastněným, a na přiložených fotografiích se můžete podívat, jak celá akce probíhala.

Na fotografii:

Radek Zeman (DES OP) a Jan Koutský (nálezce).


Zpracoval:

Za DES OP Karel Makoň DES OP (777 145 960)