Tiskové zprávy

4.4.2019 Informace

ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
Sobotní akce v rezervaci
Občas někdo napíše, že by se chtěl zapojit do naší činnosti a přijít něco pomoci. Vážíme si tohoto zájmu, a proto také posílám dnešní výzvu všem těm, co jsou v dosahu, nemají se čeho chytit a chtěli by tuto sobotu 6. 4. 2019 přijít pomoci.
 

Přesněji řečeno, chystáme se do Přírodní rezervace Nový rybník (Líně) udělat pár drobností kolem ornitologické pozorovatelny. Bude se dělat poměrně náročný a velký hmyzí domeček, ještěrkárium atd.  Vše je takové volnější, ale každá ruka dobrá a to třeba i jen na hodinku či dvě.  Počítám, že tam budeme od dopoledne přes poledne až k večeru, a kdo by měl zájem se přidat, nechť se prosím ozve a určitě se domluvíme.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jinak na záchranné stanici to žije a sezóna je v plném proudu.
Níže pár vět a fotografií z akcí již realizovaných:
 
Žebrák má zase zpět své čapí hnízdo.
Každý, kdo jede do Prahy po dálnici, byl zvyklý, že po pravé straně přesně před sjezdem do Žebráku a odbočkou na Hořovice vídal v minulosti na cihlovém komínu zdejšího objektu hnízdo čápa bílého i s čapí rodinkou. Čápi zde do roku 2003 hnízdili téměř pravidelně a osobně pamatuji, jak jsem řešil případ hnízdícího samce, který létal přes dálnici do tehdejšího autobazaru a tloukl do střech nablýskaných aut, ve kterých se odrážela jeho vlastní silueta. Tehdy věřil, že toho soka, co se schovává mezi auty, vyžene, a tak poměrně dosti nešťastný majitel autosalonu nevěděl, co má vlastně dělat. Pak se začaly kolem hnízda stavět průmyslové haly, a čápi se z komína ztratili. Provedli jsme ještě (v zimě 2005)  na základě požadavku majitele snížení a úpravu hnízda, přičemž ani to čápy do Žebráku nevrátilo. Následně se hnízdo rozpadlo,l a posledních deset let jsme čápa neviděli. Až loni se tam prý zase zastavil, a tak ve spolupráci s vlastníkem objektu, městem Žebrák (panem starostou Havlíkem), AOPK (RNDr. F. Pojerem) jsme čapí hnízdo na komín k dálnici do Žebráku (29.3.2019) zase vrátili. Pravda, jedná se zatím pouze o naši atrapu, ale pokud by měl čáp zájem se na komín vrátit, tak má vše připravené k tomu, aby zde mohl opět hnízdit. Více už na přiložených fotografiích.

Samice labutě velké z páru, který šikanoval rychlostní kanoisty a vodáky na řece Radbuze v Plzni – Doudlevcích, kde původně tři roky hnízdila, byla nalezena uhynulá na Dolním kokotském rybníku u Bušovic. Celý labutí pár jsme na Dolní kokotský rybník převezli s Radkem Zemanem  26. 2. 2019. Původně se totiž nejznámější labutí pár (samice s kroužkem LA  0364 a samec LB 7392) opět objevil nedaleko loděnice sportovních kanoistů na ř. Radbůze v Plzni nad jezem u Mrakodrapu. Jelikož samec s blížícím se jarem a tokem začal s kanoisty opět o řeku bojovat, využili jsme příležitosti a celý pár odchytli. Přesun na Dolní kokotský rybník byl odzkoušený a navíc zde labutí pár má mnohem více klidu. K tomu rybníky jsou v majetku města Plzně, a tak problém s přesunem nebyl, ani co se majetkových poměrů týká. V den kdy jsem prováděl kontrolu (21. 3. 2019) přesunutého páru, měly labutě již postavené hnízdo a samice do něj postupně snášela vejce. O to více jsem byl překvapen, když 28. 3. 2019 nám byl nahlášen její úhyn.
 
Labuť jsme zajistili a převezli na pitvu do Veterinární laboratoře Vedilabu Plzeň, ale ani tady se přesnou příčinu úhynu objasnit nepodařilo. Čekáme ještě na výsledky vyšetření vnitřních orgánů, které bude v rámci svého výzkumu provádět Přírodovědecká fakulta UK v Praze, ale proč labuť ve velice dobrém výživném stavu a kondici náhle uhynula, se nám zatím zjistit nepodařilo.

Další drobné akce a úkony v rámci provozování Záchranné stanice živočichů a druhové ochrany, zejména ptactva.

Hnízda pro jiřičky obecné, připravené do kravína v Červeném Hrádku. Na fotografii kolega a člen DES OP Kamil Forst s prvními výrobky připravenými k instalaci.