Zdravím již podruhé v tomto roce z našeho nového systému rozesílání informací a zpráv.
Vypadá to, že konečně se nám podařilo najít způsob, jak k Vám naše zprávy doručit a obnovit tím pro nás důležitou a cennou komunikaci.
Série fotografií od Taťány Typltové je z Velkého Boleveckého rybníka (Plzeň), a to ze včerejšího dne 30. 1. 2019. Od 13:00 hod. jsem spolu s profesionálními hasiči Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v rámci jejich cvičení záchrany člověka tonoucího v zamrzlém rybníku po prolomení ledu řešil i vyproštění uhynulé labutě velké z ledové krusty.
Když už se hasičská jednotka pohybovala na tenkém ledu uprostřed rybníka, požádal jsem je i o sběr trusu labutí zdržujících se na rozmrzlé vodní ploše kolem. Vzorky včetně uhynulé labutě jsem pak vezl do Prahy kolegům na Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy (Katedru parazitologie) k dalšímu vyšetření a bádání v rámci projektu pod pracovním názvem „Cerkárie“, který na Bolevecké kaskádě řešíme již od roku 2014.
Na vyproštění uhynulé labutě a sběr vzorků jsem si popravdě sám netroufl. Počasí v posledních týdnech se střídá z mínusových teplot do plusových jako na houpačce, tloušťka ledu uprostřed rybníka pouze 4 cm a lehce zamrzlá, zasněžená vodní plocha se ještě den před akcí lámala a byla pokrytá vrstvou vody. Proto jsem také o spolupráci opět požádal profesionální hasiče s tím, že pokud cvičí podobné situace v reálu, tak by při té příležitosti mohli pomoci i naší věci a vědeckému výzkumu.
Má prosba společné akce byla vyslyšena, a tak během necelé hodiny jsme díky hasičům i my měli, co jsme potřebovali, a hasičská jednotka se po bleskové akci vrátila na základnu kompletní, suchá a prověřená J. Děkuji všem zúčastněným a smekám před odvážností, operativností a zdatností této profesionální záchranné složky, kterou v kraji máme.