TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
13. 8. 2019
Ještě než Vás na podzim tohoto roku zapojím do velkého pátrání po pachatelích trestné činnosti spojené s nelegálním usmrcováním zvláště chráněných druhů volně žijících živočichů, přicházím s žádostí o informace k jednomu z aktuálních případů. Vše se odehrálo o předešlém víkendu (10. až 11. 8. 2019) v Plzni Bolevci u Seneckého rybníka.
Na Seneckém rybníku, téměř uprostřed frekventované rekreační oblasti se již několik týdnů vyskytuje pár labutí velkých s původně sedmi mláďaty. Oba okroužkovaní labutí rodiče sem za poměrně dramatické situace, a to po železničních kolejích, převedli svá mláďata za potravou a klidem z nedalekého rybníku Nováček, kde měli hnízdo. Tolik vytouženého klidu se labutě však nedočkaly. Místo toho ze sedmi mláďat dnes mají už pouze tři.
V neděli 11. 8. 2019 kolem 18. hodiny nahlásil na linku Městské policie Plzeň plavec na Seneckém rybníku nález uhynulého mláděte labutě velké. Kadaver plaval na vodě v pravé části rybníka u stavidla. Podle šetření na místě bylo zvíře uhynulé pouze několik hodin, což potvrdila i výpověď svědků, kteří všechna čtyři mláďata údajně viděli živá ještě v sobotu 10. 8. 2019) večer v 19:45 hod. Na druhou stranu však v neděli (11. 8. 2019) ve12:30 hod. plavala na Senečáku s rodiči už pouze tři mláďata! Z toho vyplývá, že k úhynu nalezeného mláděte muselo dojít v čase mezi sobotou 19:45 až nedělí 12:30 hod.
Proto žádáme případné svědky a návštěvníky této lokality v uvedeném čase, zda si nevšimli něčeho podezřelého v souvislosti s pohybem labutí rodinky a hlavně počtem mláďat.
Při pitvě labutího mláděte se dále zjistilo:
Labuť má rozsáhlé trauma, krvácení a poranění v oblasti krční páteře. Kosti mezi 9. a 10. obratlem na krku jsou roztříštěny a to bylo pravděpodobně příčinou jejího úhynu. Poranění odpovídá rozdrcení kostí tupým předmětem za vyvinutí velkého tlaku a dislokace obratlů. Kousnutí, velké zuby, velký stisk. Další poranění nalezeno na levé straně u pánevní končetiny (nohy). V horní části u těla viditelné krvácení (hematom). Obsah žaludku a zažívadel převážně tráva z místa výskytu, bez pečiva, obilí a jiných příměsí. Výživný stav adekvátní věku zvířete, parazité v šetření, opeření kompletní bez viditelného poškození. Ostatní orgány a části těla bez nálezu.
Případné informace prosím posílejte na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Děkujeme.
Čáp z Mirošova je už ve Vídni.
Už jsme o něm psali, původně se vylíhl na hnízdě páru čápů bílých v Mirošově na Rokycansku. Následně spadl z hnízda na rušnou vozovku a nedokázal se ze zástavby vymotat. Navíc zde bylo podezření na vrozenou genetickou vadu, a tak skončil přes Záchrannou stanici živočichů Rokycany až ve voliéře naší ZSŽ Plzeň. Tady dostal vysílačku, a od té doby sledujeme jeho pohyb dnes už u kolegů v Rakousku.
Nějaký čas se letošní čapí mládě z Mirošova „poflakovalo“ na Tachovsku, kde byl po domluvě s kolegy čáp vypuštěn. Spolu s místními čápy zde cvičil létání, posiloval letové svalstvo, sbíral potravu a nocoval na místních hnízdech. Jednoho dne se se skupinkou několika čápů bílých sebral a vyrazil směr Klatovy. Tam ho zastihl a vyfotil Bohumil Mášek. Následně se z Klatov přesunul do Vodňan, pak do Vlachova Březí a dnes byl v Rakousku u Vídně a večer v Maďarsku u Balatonu. Zatímco někteří čápi se na dalekou cestu do zimoviště teprve chystají, ten Mirošovský je podle nás už na cestě. Vše je dáno asi i tím, že se vylíhl na hnízdě jednoho z prvních párů, který sem z letošního jara přilétl. Vzpomínáte si na to, jak media informovala o prvních čápech v Mirošově? Jak jsem se na kameru rozčiloval, že v tom právě tito čápi dělají nám ornitologům „bordel“? Tak tenhle jejich potomek nám teď, pokud všechno dobře dopadne, snad ukáže, kde a jak naši čápi bílí zimují. Více na přiložené mapce od B. Máška a společnosti Anitra.