TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
20. 8. 2019
Doslova se „zatajeným dechem“ a „sevřenými útrobami“ sledujeme každý den trasu a průběh cesty do zimoviště našich dvou čápů bílých opatřených vysílačkou od firmy Anitra.
Sebraná data se z vysílačky každý den po dvanácti hodinách načtou do speciálního programu a zaznamenají do tabulky a mapy.
Náš Bohumil Mášek sedí každý den u počítače a netrpělivě vyčkává na každou aktualizaci dat. Následně poctivě analyzuje, co ten den který čáp dělal, jak vysoko a daleko letěl, kde sbíral potravu, jakou má teplotu a aktivitu. Už jsem si zvykl, že mi pak okamžitě telefonuje a informuje co je nového, kde je Míra a kde Eda, co kde kdo z nich obědval a jak vysoko museli vystoupat, aby urazili zase x dalších desítek či stovek kilometrů k jihu.
Opravdu to všichni sledujeme s napětím a prožíváme se zatajeným dechem.
I přesto, že čápům věříme, tak cesta na zimoviště je daleká, nástrah všude moc a ztráty zejména na mláďatech vysoké. Navíc, když mi včera večer Bohouš poslal zprávu, že Míra se nehlásí (neposlal data) a že se mu to moc nelíbí, byl jsem nervózní až do dneška, kdy se všechna data zpětně načetla a Míra byl zase o kus dál.
Tak abych to neprotahoval. K dnešnímu dni (20. 8. 2019) je Míra i Eda v pořádku, vysílačky fungují a oba čápi urazili další kus cesty na zimoviště. Stále se nachází na území Turecka, ale už se pohybují spíše při jeho jižní hranici u Levantského moře. Způsob přesunu je pro čápy typický, vykrouží do výšky (třeba 2,6 km) a pak plachtí dál a dál.
Podrobnosti najdete na přiložené mapě od Bohumila Máška a držte nám všem palce!!!
A abyste ty palce drželi pořádně, tak dnes posílám fotografii z doby, kdy byl Eda ještě se sourozenci z Nalžovských Hor u nás na stanici jako mládě připravující se na adopci do náhradního hnízda v Chodové Plané. V tu dobu měl problém se postavit, natož létat. Dnes je 2.150 km od domova a další cesta ho ještě čeká.