TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
11. 4. 2020
Fantom se vrací!
Poprvé jsme Vás o jeho výskytu informovali loni 15. 5. 2019. V tu dobu jsme ještě nevěděli, o jakého vetřelce útočícího na běžce určitého typu se jedná. Na základě vydané tiskové zprávy se nám následně do 16. 5. 2019 ozvalo přes 30 dalších sportovců, kteří potvrdili, že v úseku lesa v Plzni na Valše (za psím útulkem) se pohybuje létající fantom. Středně velký dravec útočí zezadu, tichým letem bez varování pak nejčastěji pařáty se odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec. Většina lidí o dravci věděla již z roku 2018 a jeho výpady brala s humorem a rezervou. Zajímavé však je, že ne na každého běžce dravec útočil a že si vybíral vždy pouze lidi určitého typu. Pravda, nedělal rozdíl mezi mužem či ženou, ale něco ta skupinka pronásledovaných musí mít přece jen společného.
Řešili jsme případ s biology, sokolníky i kolegy ornitology a všichni jsme došli k závěru, že se jedná o v zajetí odchovaného dravce (následně sokolník Jan Brož potvrdil, že káni lesní), který je fixovaný na lidi a v době toku se pak s nimi snaží navázat partnerský vztah. Zároveň se ale může jednat i o ochranu teritoria a vyhánění vetřelce, přičemž v tomto případě si dravec chybně myslí, že buď on je člověk, nebo člověk káně.
Ať už je za útoky cokoliv, tak v žádném případě se nejedná o divokého ptáka a jeho chování je důsledek skutečnosti, že ho již od malého mláděte piplal člověk, na kterého je kaně fixována. Proto také neútočí na každého a proto také své útoky opakuje pouze z jara v období toku, námluv, páření a hnízdění. Počítáme, že za dva tři měsíce bude po všem úplně stejně, jako tomu bylo loni a předloni.
Z naší strany, dokud káně nějakého běžce neznásilní anebo nezabije, je případ objasněn a nemá úplně řešení. Druh byl potvrzen, příčina zjištěna a většina běžců ví, že právě v tento okamžik musí běhat jinou trasu, nebo s pokrývkou hlavy, případně v daném úseku výrazně přidat J. Samozřejmě, že za slunného teplého počasí jsou útoky častější, zatímco za počasí horšího se tak často neopakují. Prostě jaro je tady, a že jsme se na něj načekali! J.
Další střípky ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.
Amputace křídla (6. 4. 2020) výřice od Kaceřova. Vše proběhlo bez komplikací, výřice je po zákroku, přibírá na váze a je připravena k předání do trvalého chovu v zajetí. Přednostně bude nabídnuta kolegům ze ZSŽ nebo ZOO.
Další sražený kus!
Další případ (10. 4. 2020), sražení srnčí zvěře projíždějícím automobilem. Musela to být slušná rána, když u Nebílov řidič nabral dospělou srnu. Bohužel však případ nenahlásil, a tak zvíře s přeraženou páteří a vnitřní poraněním, nemohouc na zadní běhy, u silnice trpělo i několik hodin. K případu nás volali náhodní nálezci, kteří se domnívali, že jde o srnu zamotanou do drátěné oplocenky. To se však bohužel nepotvrdilo a zvíře muselo být na místě utraceno a předáno příslušnému mysliveckému sdružení.
Vyléčený ježek.
Celou zimu se kolegyně Iva Steinbachová s manželem Pavlem starali o ošklivě psem pokousaného ježka západního. Celkem dvě hluboké tržné rány a spousta pohmožděnin dlouho granulovaly a k jejich zhojení došlo až po několika měsících. Navíc ježek částečně pěkně zazimoval, a tak když ho sluníčko probudilo, poslali Steinbachovi následující e-mail : „Ježek se před pár dny probudil a od pondělí začal pomalu přijímat potravu, ale veškerou získanou energii vynaložil na to, jak utéct. Takže nepřibýval na váze, zastavil se na 800 g. Nemělo smysl ho dál držet, tak jsme ho ve čtvrtek vypustili.“ Výborná práce a děkujeme.
Vypouštění ťuhýka šedého.
Po komplikované zhojené fraktuře křídla byl dnes 11. 4. 2020 vrácen zpět do volné přírody i ťuhýk šedý, který se léčil v naší stanici od 5. 3. 2020. Pravda, jeho let nebyl úplně „čistý“, ale na pečlivě vybrané lokalitě nekonečných křovíček na jižním svahu u ř. Berounky brzy zrehabilituje a bude létat jako drak.