Tiskové zprávy

2.6.2020 Květen 2020

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

2. 6. 2020 
 
Z evidence pacientů ZSŽ Plzeň
Květen 2020

 
Dlouho jsem se neozval, ale bylo to tím, že sezóna je v plném proudu, řešíme jeden případ za druhým a informací je tolik, že nezvládám je posílat. Každopádně fungujeme a o perličky ani hrdiny není nouze. Pojďme se vrátit v čase o nějaký ten týden zpět a nahlédnout do evidencí pacientů a zásahů za měsíc květen.
 
Mládě husy velké zamotané do rybářského vlasce.
Líně – rybník Okružinka (rybářský revír) 8. 5. 2020

Na tento rybník se v průběhu měsíce května nastěhují všechny rodiny hus velkých z téměř celého širokého okolí.  Rybník Okružinka je totiž bez okolní vegetace, poměrně přehledný a tím pádem i pro husy v tomto směru bezpečný. Navíc, víc očí víc vidí a víc hlav i víc ví, a proto se rodiny s mláďaty zdržují hlavně zde, i když rybník je hodně využíván i sportovními rybáři. Navíc hned vedle rybníka je pole s vojtěškou, a tak ani o potravu a pastvu zde není nouze.

Jenže něco za něco, a tak informace, že jedno z mláďat spolklo rybářský návazec a tahá za sebou asi tak 20 m utrženého vlasce, se dala předpokládat. Vyrazili jsme proto na lokalitu s Radkem Zemanem krátce před setměním v naivní představě, že zamotané mládě najdeme, za pomocí kajaku odchytíme, ošetříme na místě a vrátíme rodině. Jaké však bylo naše překvapení, když většina mláďat se zdatně potápěla a plavala pod vodní hladinou několik metrů. Navíc zmatek, který na rybníku mezi husami vypukl, byl tak velký, že najít zamotané mládě opravdu nešlo. To se nám povedlo až v momentě, kdy všechny husy vylezly z vody na večerní pastvu a zalezly do vojtěšky. Oddělili jsme je od vody, Radek mládě s vlascem našel, doběhl a odchytil. To se už ale stmívalo a bez RTG snímku jsme na místě hluboko polknutý rybářský vlasec ze žaludku vytáhnout nedokázali.

Bylo třeba i s mládětem dojet na veterinární kliniku Primaveterina MVDr. Radka Herynka v Plzni Černicích, kde na nás čekala paní doktorka MVDr. Alena Milichovská, která house ochotně zrentgenovala a vlasec ze žaludku vytáhla. K rodině se mládě vracelo až druhý den ráno pěkně za světla. Husy jsou jedny z nejvíce vnímavých a sociálně vyvinutých volně žijících zvířat, vazba mláďat na rodiče a obráceně je tak velká, že bychom se my, lidé, mohli od hus hodně přiučit. Návrat mláděte k rodině byl tak nefalšovaně dojemný, že i přísedící rybáři nevěřili vlastním očím.

Vypadlí puštíci na křižovatce v lese nad Kozlem.
Víkendové hemžení lidí po lesích, turistických cestách a v přírodě přináší další příběh s dobrým koncem. Dvě nevzletná mláďata puštíka obecného našel manželský pár hned pod obrovským starým dubem na křižovatce u tabule, označené jako páté zastavení naučné stezky v polesí u zámku Kozel (Šťáhlavy). Bílé kuličky se zamhouřenýma očima seděly u paty kmene dubu hned pod dutinou, odkud vypadly, nebo byly vyplašeny.

Záchranná akce za účasti široké veřejnosti začala v momentě, kdy jsme chtěli mláďata vrátit zpět do hnízdní dutiny. Po turistické trase k dubu přišla skupina několika rodin z Prahy a všichni se začali zajímat, co děláme a oč jde. Slovo dalo slovo, ochotně nám pomohli postavit žebřík, přičemž pan Petr Plašil (horolezec) po něm hbitě vylezl. Překontroloval hnízdní dutinu, my na zemi obě mláďata okroužkovali a pan Petr je vrátil zpět do hnízda. Další záchranná akce s bonusem ekologické výchovy přesahující hranice našeho kraje.

Labutí rodinka u Kralovic 14. 5. 2020.
Samice seděla na vejcích, samec ji hlídal a chránil. Starší labutí pár i letos hnízdí na Voleském rybníku u Mariánského Týnce. Na tom by nebylo nic divného, kdyby jednoho víkendového podvečera na volno venčený velký pes se nedostal příliš blízko k labutímu hnízdu. Vzorný taťka labuťák se vydal hnízdo bránit a utkal se se psem. Ze souboje, který nemohl vyhrát, pak vyšel s ošklivě zlomeným levým křídlem. Jelikož však na hnízdě seděla samice na 8 vejcích, bylo nutné vše vyřešit co nejrychleji. Odchytit samce, převézt na ošetření a amputaci a okamžitě samce zase vrátit. To vše ideálně během několika málo hodin, což se nám všem a našemu týmu čítajícímu ve finále celkem 6 lidí podařilo za rekordních 5 hodin! Děkuji všem, co se na realizaci spolupodíleli. Dnes už pár vodí mláďata a rodina je celá.

Veterinární vyšetření bobra s prasklým kyčelním kloubem.
Veterinární klinika Vedilab Plzeň

Odchyt srnce na Šafránku.
Plzeň - Lochotín, areál Šafránek

Vlaštovka z Borské věznice.
Plzeň - Bory

Dvě kachňata kachny divoké spolu na venkovním jezírku ve voliéře vodních ptáků.  Záchranná stanice živočichů Plzeň

Adopce mladé volavky