TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
3. 6. 2020
Naše celebrity.
Moderní technologie, kamery, dálkové přenosy, vysílačky, to vše se dnes už zcela běžně používá jak při ochraně přírody, tak v ekologické výchově, vzdělávání i ornitologii. Proto i my si dovolujeme upozornit na některé naše celebrity, sledované v rámci obrazového online přenosu z jednotlivých hnízd.
Poštolka obecná hnízdící v německém Bavorsku.
Kroužkoval ji 31. 5. 2018 kolega Miloš Paisker jako malé mládě v budce v Losinné. Dnes tato poštolka hnízdí a má mláďata v Freinhausenu, Oberbayern, Germanny, kde ji je možné sledovat na odkaze: Živá kamera. http://falkenfreinhausen.qxc4jtalvxnuv38i.myfritz.net:8081/
Pozor! Sledování funguje pouze přes den, na noc kolegové kameru raději vypínají.
Čáp bílý ze Všerub u Domažlic na Slovensku.
Kroužkovali jsme ho 11. 6. 2017 na naší hnízdní podložce ve Všerubech u Kdyně jako miminko místního páru čápů bílých. Ve čtvrtém roce života zahnízdil na Slovensku v Bešeňové. Kamerový přenos z hnízdění můžete sledovat na: http://www.kukaj.sk/projekt/222-bociany-besenova
Já toho čápa vyženu, to je moje teritorium, tady nemá co dělat.
Před několika dny otiskly německé noviny fotografii našeho čápa bílého, původně námi kroužkovaného 25. 6. 2016 jako mládě na hnízdě v Domažlicích.
V článku se píše:
Už roky je čapí rodina na střeše pivovaru "Falter" součástí města, i když ne tak úplně: čápi kladou důraz na odstup, což ukazuje i volba hnízda. A létají za potravou hlavně na louky dál od města. Proto to byl včera ve středu důvod k údivu, když se jedno z dospělých zvířat poklidně procházelo po dlažbě a asfaltu kolem budovy pivovaru. U velké skleněné výlohy nevěnuje pozornost logu pivovaru, mnohem zajímavější je domnělý sok v "zrcadle". Několikrát zabuší zobákem na tlusté sklo. Pak je slyšet výrazné hlasité klapání. Kolem procházejícím lidem, kteří se udiveně zastavují, nevěnuje žádnou pozornost, když hrdě odchází po promenádě směrem k parkovišti.
Toho samého čápa už měl fotograf Fritz Friesl před objektivem, protože v obou případech bylo možné přečíst číslo na kroužku na noze čápa - CZP CA391. Je tedy pravděpodobné, že čáp dostal kroužek v Česku. Přesnější informace k tomu Friesl od "ptačí stanice" v Radolfzellu u Bodamského jezera ještě nedostal.
My je ale už máme zde.
Toto atypické chování čápa bílého však není žádnou výjimkou, jelikož se jedná o obhajování hnízdního teritoria před jiným čápem. Zejména samci pak v době toku a hnízdění usilovně bojují a snaží se vyhnat z lokality svůj vlastní odraz v domnění, že se jedná o soka.
To samé totiž už měsíc dělá čáp bílý hnízdící na škole v Oseku, který podle ornitologického kroužku byl 24. 6. 2016 kroužkován jako nevzletné mládě na hnízdě kolegou Stanislavem Chvapilem na jihu Čech ve Lnářích.
Lidé z rodinných domků pod hnízdem jsou z toho už nešťastní, jelikož čapí samec nevynechá jedinou příležitost, aby nebojoval se svým obrazem ve velkých francouzských dveřích na terasu nebo střeše vyblýskaných osobních automobilů parkujících pod hnízdem. Chodí po střeše auta, zuřivě tluče zobákem do laku či oken a nechápe, že sám sebe nevyžene. Byť jeho chování vyvolává spíše úsměv na tváři, tak místní se už moc nesmějí. Okna olepená kartonem, auta zakrytá plachtou a další opatření kolikrát naštvou a rozzuří jak lidi, tak čápa.
Sledování průběhu hnízdění bojovníka z Oseka (RO) můžete zde:
https://www.youtube.com/watch?v=7BsadoKRXNE