TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
25. 6. 2020
Kroužkování čápů bílých je v plném proudu a chýlí se ke svému závěru. Na přiložených fotografiích vidíte Václava Kurala ml. kroužkujícího cca 3 týdny stará mláďata čápa bílého v Heřmanově Huti (PS).
Zatímco na některých hnízdech čapí mláďata už trénují křídla a létání (Dobřany, Mirošov, Chodová Planá, Bor, Točník, Šťáhlavy, Nepomuk, Domažlice ….), jinde jsou ještě mláďata malá a stará pouze několik dní (Heřmanova Huť, Bělá nad Radbuzou, Kout na Šumavě, Staňkov, Všeruby u Kdyně …) a někde po letech čápi nemají mláďata vůbec (Kdyně, Chodov, Nový Kramolín, Chotíkov ….).
Proto také kroužkování čápů bílých v Plzeňském kraji je již pátým rokem rozloženo do několika samostatných termínů od začátku měsíce června až téměř do července. Vše se odehrává podle toho, kdy čapí pár na hnízdo přilétl, samice začala snášet a vylíhla se první mláďata. Proto také pak na dalších fotografiích můžete vidět i všechny ty, kteří se kroužkování a monitoringu čápů bílých věnují již několik let .
Kroužkování mláďat čápa bílého v Příchovicích. Každoroční akce v režii pana Petra Gregora a Václava Langa. Stejní lidé, stejný žebřík a perfektně připravená akce -Příchovice nezklamou. Kroužkuje Miloš Paisker.
A jaká je ta letošní čapí sezóna?
Na námi sledovaných hnízdech máme zatím letošní přírůstek zhruba kolem 60 mláďat, což není žádná pecka, ale z dlouhodobého pohledu na předešlé roky to docela i ujde.
K dnešnímu dni jsme okroužkovali 48 mláďat a pouze jedno mládě bylo letos adoptováno (přesunuto) do jiného hnízda. Přičteme-li k tomu všemu čápata kroužkovaná i kolegou Jiřím Vlčkem na Klatovsku a Václavem Kovářem v Nepomuku, plus hnízda nepřístupná (kde se nekroužkuje), tak předpokládáme, že se v Plzeňském kraji letos vylíhlo zhruba kolem 120 mláďat čápa bílého.
Ne vše však přežije a úspěšně opustí hnízdo, takže jak se píše na začátku, není to zatím špatné, ale že by to byla nějaká velká sláva, tak to tedy také rozhodně není.
Rovněž děkujeme všem zúčastněným, co nám s kroužkováním čápů bílých již několik let pomáhají. Jedná se zejména o majitele objektů, kde čápi hnízdí, hasičům, obcím a městům, dobrovolníkům, kteří průběh hnízdění sledují a dalším a dalším. Děkujeme.