Tiskové zprávy

26.6.2020 Kroužkování motáků pochopů

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

26. 6. 2020

Po kroužkování orlů mořských, čápů, poštolek, luňáků a dalších námi sledovaných ptačích druhů, přichází na řadu monitoring a kroužkování mláďat motáka pochopa. Tomuto dravci, který na zimu odlétá zimovat daleko do rovníkové Afriky, se věnujeme v rámci činnosti DES OP a druhové ochrany již přes 25 let.

Dnes nás při kroužkování mladých motáků vyfotografoval na Tachovsku kolega Radek Zeman, se kterým jsme na celé ploše Plzeňského kraje letos našli zatím přes 40 hnízd a okroužkovali už 108 mláďat.

Ještě než se však podíváte na fotografie z dnešního (26. 6. 2020) kroužkování, tak se vraťme o nějaký ten rok zpět, kdy jsme hnízda pochopů v Plzeňském kraji spočítali na prstech jedné ruky.

Svého prvního motáka pochopa jsem si okroužkoval s panem Václavem Boškem (kroužkovatelem Kroužkovací stanice Národního muzea Praha) v roce 1990 v rákosině u Podbořan. V tu dobu byl u nás moták pochop velikou vzácností, na Plzeňsku se snad ještě ani nevyskytoval, nebo vyskytoval hodně vzácně. My jezdili ve čtyři hodiny ráno vlakem s panem Boškem hledat hnízda k Žatci a na Lounsko do Kněžic, Podbořan, Postoloprt, Dolejších Hůrek atd.). Občas jsme jeli i na Plzeň – jih a Strakonicko, třeba do Kláštera u Nepomuka, Životic, Tchořovic a Blatné. Cílem bylo vždy najít hnízda v rákosí a okroužkovat mláďata, což se nám ne vždy podařilo.

1990 - Václav Bošek a Karel Makoň

Jednoho ze svých prvních pochopů okroužkovala s Milošem Paiskerem na bezejmenné „loži“ u Sulkova (PS) tenkrát ještě Hana Robejšková (dnes Makoňová) v roce 2004. V tu dobu šla populace motáků pochopů raketově nahoru a v průběhu několika málo následujících let prošlo členům DES OP rukama několik stovek mláďat tohoto zajímavého dravce.

Do roku 2010 populace motáka pochopa postupně stoupala, ročně jsme kroužkovali desítky mláďat už i na Tachovsku s Karlem Machačem, Plzni – severu s Václavem Langem, Plzni – jihu s Karlem Langem a dalšími kroužkovateli. Jenom na Bolevecké kaskádě v Plzni hnízdilo v tu dobu minimálně 7 párů pochopů (dnes jsou tam tři hnízda).

Rok na to však začali motáci z nám dosud neznámých důvodů ubývat a ubývají dodnes.

2009 - rybník Regent

2008 - Tachovsko s Karlem Machačem

2011 - Planá u M.Lázní

2020 - Tachovsko

2020 - Plzeň, Velký Bolevecký rybník

Rybníky, kde jsme pravidelně pochopy kroužkovali, jsou dnes opět bez pochopů a na lokalitách, kde hnízdilo i několik párů, dnes najdeme stěží jen jedno hnízdo nebo nic. Navíc i počty mláďat na hnízdě jsou oproti předešlým rokům výrazně nižší, a to i přesto, že hrabošů, které dokáže pochop ulovit i ve vysokém obilí či trávě, je prý letos hodně (jak všude slyšíme).

Každopádně fotografie z dnešní akce se Radkovi povedly.

Publish modules to the "offcanvs" position.