Tiskové zprávy

1.7.2020 Z provozního deníku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

1. 7. 2020 
 
Z ornitologického a provozního deníku ZSŽ Plzeň.

A jedeme dál, další a další zajímavé akce, fotografie i příběhy. Ornitologická i záchranářská sezóna je stále v plném proudu. Bohouš Mášek se s fotoaparátem zastavil u hnízda čápů černých na severním Plzeňsku, kde jsme 7. 6. 2020 kroužkovali. Dnes už tři mláďata postávají na hnízdě, nebude to dlouho trvat a budou létat.

Umělá hnízda jiřiček na NC Olympie Plzeň.
Místní populace jiřiček obecných si velice rychle zvykla na náhradní umělá hnízda, která jsme jim připravili ve spolupráci s managementem nákupního centra Olympie v Plzni již v roce 2018. Už v loňském roce (2019) jsme v „našich“ šesti hnízdech okroužkovali celkem 25 mláďat. I letos jsme vyrazili na kontrolu a kroužkovat. Radek Zeman s  Pavlem Steinbachem pak okroužkovali prvních 16 mláďat, přičemž další dvě mláďata byla ještě malá a v jednom hnízdě seděla samice na vejcích.

Mláďata poštolek.
Učí-li se mládě poštolky obecné létat v otevřené krajině, parku či zeleni daleko od rušné komunikace a zástavby, může strávit v koruně stromu nebo i na zemi několik dní. Rodiče ho ale dokrmí na střeše staré zástavby či okenním parapetu paneláku, anebo ve vnitrobloku. Problém však nastane, když nevzletné či špatně létající mládě spadne na rušnou vozovku mezi zaparkovaná auta, chodník či do světlíku.

Ročně máme na stanici kolem 30 takto zajištěných mladých poštolek. My nebo strážníci městské policie je většinou odchytíme někde schované pod zaparkovaným autem, v zavřeném průchodu domu či malém světlíku. Své o tom vědí i dvě zdravotní sestřičky z Fakultní nemocnice na Lochotíně či paní kadeřnice Nikol Hřebejková z ulice V Šipce.

Kadeřnice Nikol Hřebejková ze SALONU HAIR V ŠIPCE s první mladou poštolkou. Neuběhlo ani 5 dní a do kadeřnického salonu si našlo cestu i druhé mládě, tentokrát až od Toužimi, které náhodně našla a přivezla zákaznice.

Mladý zajíc z Arbesovky.
Zato mládě zajíce polního, které se narodilo v křoví u dětského hřiště v Arbesově ulici (Plzeň – Bory) přinesli lidé zbytečně celkem 3x! Jednou odloženého zajíčka našly děti, 2x ho vyčenichal pes. Je to problém městské zástavby a Plzně pak obzvláště! Zajíci se nám nastěhovali do měst a v Plzni jsou úplně všude. Samice vrhne hned několik mláďat, která od prvního dne vidí, jsou osrstěná, vypadají jako plyšáci a neustále se někam přesouvají. Samice je má „rozházená“ po sídlišti a malého zajíčka pak velice snadno najdete ve vysoké trávě mezi domy, v keři u hlavního vchodu do bytovky, parku, školním hřišti, větším kruhovém objezdu či uprostřed průmyslové zóny. Navíc mláďata se neustále různě přesouvají a mění své stanoviště, aby je nevystopoval predátor, takže jednoho zajíčka najdete každý den úplně jinde. Matka je navštěvuje pouze večer, když je klid a tma. Aby je zbytečně nevystavovala nebezpečí a pachové stopě, potkají se v noci pouze na velice krátkou chvíli. Nakrmí je, očistí a zase odchází, proto také zajíci mají velice tučné a výživné mateřské mléko, aby kontakt s matkou byl co nejkratší a ideálně jen jeden za 24 hodin. I proto odchovat malého zajíce v zajetí je dost velký problém!

Nenoste nám je, prosím, jelikož tím mláďatům vůbec nepomůžete! V ideálním případě se snažíme stejně mláďata vrátit na lokalitu nálezu, nebo se musí dokonce kolikrát i utratit! Každé mládě se chová jinak a 99 % přijatých mláďat se následně potýká s fatálními růstovými a dietními problémy. Stejná situace je i u srnčí a spárkaté zvěře, kde navíc uměle odchované mládě už nelze vůbec vypustit! Proto je velice důležitá hlavně prevence a znalost problematiky. Samotná mláďata pak nenoste, dříve než je seberete, je dobré se poradit s místně příslušnými kolegy a odborníky.
 
„Načuřené“ vzteklé mládě (sameček) zajíce polního potřetí přinesené z Arbesovy ulice. Počkali jsme na tmu a odnesli ho na lokalitu mámě zpět.

Spadl do okapového svodu, měl štěstí, že ho našel pes!
Poměrně častý případ, kdy dospělý ježek západní spadne do nezabezpečeného kanálu, okapového svodu, šachty, bazénu, sklepního okénka či odvětrání. Další případ jsem tentokrát řešil v Plzni na Borech v ulici Na Belánce. Slečna venčící psa si všimla, že její pes se snaží dostat do nezabezpečeného okapového svodu. Nedalo jí to a koukla se do šachty, přičemž tam objevila stočeného ježka. Ihned zavolala na naši ZSŽ, my jsme ježka vyndali a vypustili na náhradní lokalitě. Nutno však říci, že se jednalo o samce, jelikož v případě samice bychom museli ježkovou vypustit přímo na lokalitě nálezu kvůli jejím mláďatům. Poděkování patří jak majitelce psa, tak tentokrát i jejímu čtyřnohému miláčkovi, který ježka našel. Pravda, asi neměl úplně v plánu ho zachránit, ale našel ho právě on.

Matka každým coulem.
K nám do záchranné stanice se dostala 2. 3. 2019 ze Štěnovic, kde ji srazilo auto. Tenkrát byla hodně pochroumaná, měla ošklivě zlomenou nohu, obě křídla několikrát a musela se pod autem doslova točit. Nejdříve to vypadalo, že to vůbec nepřežije, ale nakonec přežila. Minulý týden vyseděla naše kachna divoká ve voliéře pro vodní ptáky celkem 7 mláďat. Jedno mládě uhynulo hned po vylíhnutí, dalších šest zatím pečlivě vodí, opečovává, když je třeba, tak i zahřívá. Spolu se samicí a mláďaty je ve voliéře i jejich otec, kterého máme od 9. 3. 2019 po nárazu na překážku (drát) z Chválenic. Nemá jedno křídlo, a tak to s nelétavou samicí dali dohromady. V přírodě to však funguje úplně jinak a samec od kachny divoké je pouze na začátku při páření, v momentě kdy samice sedne na kompletní snůšku, samec z jejího života zmizí a ta se pak o vajíčka i potomky stará sama. A že naše samice se o mláďata stará opravdu vzorně.

Pitva bobra evropského, sraženého autem. Prasklý kyčelní kloub, zvíře podlehlo zraněním až po několika dnech.