Tiskové zprávy

8. 7. 2020 Z provozního deníku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

8. 7. 2020 
 
Z provozního deníku ZSŽ Plzeň.
 
Níže posílám další události a případy, které jsme řešili v předešlých dnech a týdnech. Bylo toho zase tolik, že vybírám jen to zajímavější a zachycené na fotografiích.

Spadl do sklepa, kdyby ho kluci z Líšťan nenašli, tak tam uhynul.
U potoka tekoucího z rybníka v Líšťanech na Plzni severu je starý zapomenutý sklípek. Důmyslná stavba částečně zakopaná pod úrovní terénu a horní klenba překrytá zeminou. Do cihlového sklípku je přístup horní čtvercovou šachtou. Po ve stěně zasekaných drátěných stupačkách slezete dolů na betonovou podlahu. Důmyslná to stavba, pravděpodobně spižírna některého ze starousedlíků z doby, kdy lednici měl doma málokdo.
 
Časem se na sklep u potoka zapomnělo, zarostl kopřivami a křovím, přičemž za své vzal i dekl, kterým se sklípek zavíral. Nevíme, co tři kluky ke sklípku přilákalo, ale pravdou zůstává, že Pepa, Ríša a Honzík (psáno podle velikosti) díru do země našli a do sklepa se podívali. O to větší překvapení na ně ve sklepě čekalo, když tam zpozorovali pohyb a obrovské chlupaté zvíře, čvachtající ve 20 cm stažené vody. „Bobr, bobr“, radovali se hoši a běželi svůj nález nahlásit dospělým. Majitel sklípku pak zavolal k nám na záchrannou stanici a Radek Zeman bobra odchytil, vytáhl ven a vypustil do vedlejšího potoka. Nebýt tří kluků, tak by tam asi bobr zůstal a jeho pád do sklepa, ze kterého neměl šanci se sám dostat, by se mu stal osudný. Takhle vše dobře dopadlo, majitel sklepa druhý den přístup do sklepa bezpečně zajistil a zakryl. Koneckonců nikdy nevíme, kdy se mu ten starý dobrý sklípek bude zase hodit. 

Obří šneci.
Pět obřích ulit exotických slimáků, nebo jak se tomuto druhu zvířat říká, našli minulý týden děti někde u popelnic v Plzni na Doubravce. Další zvíře, které zcela určitě svému majiteli neuteklo ani neulétlo, muselo být tím pádem úmyslně vyhozeno – odloženo. Kdo by měl o tyto žrouty zeleně zájem, nechť se přihlásí a rádi je rozdáme i jednotlivě. Jinak je to ideální zvíře pro domácí chov a začínající chovatele. Na rozdíl od papoušků je to naprosto tiché zvíře, které Vás neštípne, nekousne a ani Vám neuteče. Když Vás vidí, sliní (to ale koneckonců dělá i když Vás nevidí) a určitě je vhodné i k malým dětem. Konzumuje hlavně zeleninu a nejrůznější rostliny, funguje jako domácí kompostér a když Vás přestane bavit, tak si doma uděláte gurmánské francouzské dny. Pokud máte zájem o obřího šneka, pište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Odchyt dospělého jeřába popelavého. 
Neuvěřitelný „husarský“ kousek se nám povedl tuto neděli při vypouštění letošního mláděte čápa bílého z Mirošova, vedeného pod pracovním názvem Míra II. Hledali jsme vhodnou louku k vypuštění a přesouvali se autem při kraji lesa v kolejích po traktoru vedle neposekané louky s vysokou trávou. Jedeme pomalu, když v tom jsme s  Radkem Zemanem zpozorovali pár metrů před autem ve vysoké trávě hlavu jeřába popelavého. Jeřáb nás na lokalitě nečekal a okamžitě se dal na útěk. A že mu to pelášilo, jelikož tento český pštros opravdu velice dobře a rychle běhá. Jenže dobře běhá i náš Radek, který, když viděl, že máme překvapené zvíře na dosah, okamžitě vyzul své vycházkové „žabky“ a bos, podotýkám, že úplně bos, za jeřábem vyrazil. Navíc jeřáb pelichal (neměl úplně dorostlé letky na křídlech), což je u jeřábů zcela běžný jev, a tak křídla ho ještě neunesla a nedokázal Radkovi uletět. Celé to snad netrvalo ani dvě minuty, a Radek jeřába ve vysoké trávě zhruba po 400 metrech dohnal. Jeho výkonem překvapený jeřáb však svou kůži nedal zadarmo, a tak se okamžitě přetočil na záda a svými relativně krátkými, ale špičatými drápy na konci dlouhých prstů velice silných a vyběhaných nohou, uštědřil pohotově Radkovi několik tržných ran, zejména na rukách. No byl to souboj jak z akčního filmu japonského samuraje, kdy pták kolem sebe kopal a Radek nestačil uhýbat. Nakonec se nám ale podařilo jeřába přece jen bezpečně zpacifikovat, rychle mu nasadit ornitologický kroužek a obratem vypustit. Nevím, kolika lidem se podařilo překvapit, doběhnout a okroužkovat dospělého jeřába popelavého, ale nám se to povedlo a máme z toho velkou radost, i když rány si oba dva s Radkem „lížeme“ dodnes.

Mladá samice jestřába lesního po nárazu na drátěnou oplocenku.
Podobný odchyt jako u jeřába popelavého jen ne tak dramatický se povedl oběma Haninám v sobotu 4. 7. 2020 v lese mezi Zručí a Žichlicemi. Cíleně, podle MMS, jsme hledali letošní vyvedenou samici jestřába lesního, dnes jednoho z nejvzácnějších dravců naší přírody. Přičemž tento postrach všech holubářů a chovatelů drůbeže se pravděpodobně a podle všeho při jednom z prvních lovů poranil o drátěnou oplocenku a stal se z něj nízko nad zemí létající jedinec s poruchou rovnováhy a možná i zraku. Jelikož šlo ale mladé jestřábici o život, tak i ona bojovala a nenechala se jen tak chytit. Naštěstí Hanky byly dvě, a tak zatímco malá Hanina jestřábici nadběhla, velká Hanina ji pak mezi stromy doběhla a odchytila. Dobrá práce a souhra, přičemž k úspěchu je třeba přičíst i skutečnost, že dravce jsme v lese poměrně dlouho hledali podle tečky v mapě odeslané návštěvníkem lesa, který si ptáka všiml den před jeho odchytem.

Míra II. z Mirošova (RO)
Další náš telemetricky sledovaný čáp bílý. Další Míra z Mirošova na Rokycansku, tentokrát s pořadovým číslem II.(dvě) Akce realizovaná a hrazená díky ČSOP Rokycany, provozující Záchrannou stanici živočichů v Rokycanech. Letošní mladý čáp, opět úplně stejně jako mláďata v letech předešlých, spadl z hnízda do zástavby na rušnou komunikaci a nedokázal se vrátit k rodině na komín. Úplně stejně jako loni pak skončil v rokycanské a následně naší záchranné stanici živočichů, přičemž kolega Pavel Moulis chtěl, abychom i toto mládě, ještě než se vypustí zpět do přírody, vybavili satelitní vysílačkou.
 
To proběhlo v neděli 5. 7. 2020, kdy byl čáp po osazení batůžku (Dušanem Rakem ze společnosti Anitra) zároveň i vypuštěn na Tachovsku, v kraji pro čápy zaslíbeném. O tom, jak si Míra II. vede a hlavně o tom, jak dopadl Míra I. z loňského roku spolu s dalšími čápy a telemetricky sledovanými ptáky, se dozvíte v dalším samostatném příspěvku, který pro Vás s Bohoušem Máškem, Dušanem Rakem, Pavlem Moulisem a dalšími chystáme.

Spouštíme Instagram.
A zpráva na závěr, zejména pro příznivce sociálních sítí a Instagramu. Kolega Radek Zeman spustil na adrese „zachranna_stanice_plzen“ náš nový informační kanál plný zajímavých fotografií z činnosti DES OP a Záchranné stanice živočichů Plzeň.
Popravdě já tomuto způsobu komunikace moc nerozumím, ale chápu, že některé z Vás to určitě osloví a ochraně přírody i našemu spolku pomůže. Děkuji.

Kroužkování mláďat motáka pochopa pokračuje.
Další hnízda motáka pochopa jsme tentokrát kroužkovali s Milošem Paiskerem na Domažlicku.

Mláďata kulíka říčního kroužkována na Domažlicku.

Hnízdo čápů bílých - Polžice (DO).