Tiskové zprávy

23.7.2020 Z provozního deníku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň

23. 7. 2020 
 
Z provozního deníku ZSŽ Plzeň 5 – britské noviny a ptáci s vysílačkou.

Vždy jsem si myslel, že tak přecitlivělý národ a poblázněná média máme jen my v ČR. O to více jsem pak byl překvapen, když tiskovou zprávu a fotografie o odchytu samce kachny divoké s prostřeleným krkem šípem z kuše po mně chtěla media z Anglie a Slovenska. Na jednu stranu si onoho zájmu zahraničních medií vážím a jsem samozřejmě rád, že se o našem spolku, lidech i práci dozví i čtenáři mimo ČR, ale na stranu druhou máme za sebou mnohem zásadnější výsledky a případy, které však bohužel pozornosti světa unikly.
 
O kačerovi se šipkou z kuše v krku, chyceného námi minulý týden v Plzni na řece Radbuze, se psalo i v Anglii.
Spolu s veřejností, Městskou policií Plzeň a dalšími jsme ho od 20. 4. 2020 chytali téměř tři měsíce. Samec kachny divoké se zapíchnutou šipkou z pistolové kuše v krku a lebce i navzdory svému úrazu velmi dobře létal a ještě lépe se potápěl. Museli jsme počkat, až začne přehazovat peří (pelichat), a když jsme ho pak 13. 7. 2020 konečně odchytili, ošetřili a vypustili zpět na řeku Radbůzu v Plzni Doudlevcích, napsal jsem jednoduchou tiskovou zprávu zejména pro lidi a subjekty, kteří nám s jeho odchytem pomáhali. To, že mi hned druhý den bude psát April Roach z Anglických médií a že i v Londýně se bude náš kačer  řešit, jsem opravdu nečekal.

Míra I. (jedna) a Míra II. (dvě).
Ani jeden z nich není tak slavný jako kačer z Radbuzy a přitom i jejich příběh má mezinárodní rozměr.
Míru z Mirošova, kterému nově říkáme Míra I., znají asi všichni, co nás sledují. Mladý čáp z roku 2019, vyvedený čapím párem na hnízdě v Mirošově na Rokycansku jsme spolu s kolegou Pavlem Moulisem (ČSOP a ZSŽ Rokycany) nechali vybavit satelitní vysílačkou (batůžkem) loni 11. 7. 2019. Téhož dne byl Míra vypuštěn u Tisové na Tachovsku, kde se přidal ke dvěma nehnízdícím dospělým čápům bílým a pravděpodobně se pak spolu s nimi vypravil i na dalekou cestu do Afriky. Všichni jsme prostřednictvím map od Bohumila Máška a díky datům od firmy Anitra sledovali, jak čáp letí až pod horu Kilimandžáro, odkud se hlásil až do 8. 3. 2020. Celkem dva týdny se hlásila vysílačka z jednoho místa a bylo jasné, že ji buď čáp ztratil, nebo má problém. Čekali jsme, čekali, že se stane zázrak, ale ten se nekonal. Dnes můžeme s téměř 100% jistotou říci, že Míra I. asi už nežije a že vysílačka zůstala spolu s ním v africké divočině pod Kilimandžárem.

Podobně jako Míra se téměř do týdne odmlčel i čáp Eda, vylíhnutý z vejce v Nalžovských Horách a následně adoptovaný na hnízdo do Chodové Plané. Při návratu ze Súdánu se najednou z minuty na minutu přestala hlásit i jeho vysílačka. Zatímco u Míry je úhyn téměř jasný, u Edy se nám nepotvrdil a není vyloučeno, že čáp se ještě ozve. Tajně doufáme, Bohouš Mášek každý den kontroluje mapy, zda náhodou Eda někde „nepípl“.

No a když už jsme u našich loňských čápů s vysílačkou, nelze nezmínit čápa Arnošta, který celou zimu strávil v ptačím parku za hranicemi v sousedním Německu u Pasova. Arnošt se s drobnými výpadky hlásí i dnes a nejdál, kam se dostal, je 40 km od místa zimování, kde nocuje výhradně na budovách radnice či kostelích.

Míra II. 
Jelikož se nám po Mírovi I. z roku 2019 stýská, rozhodli jsme se, že budeme v telemetrickém sledování čápů bílých z Mirošova pokračovat i letos. Díky investici kolegy Pavla Moulise (ZSŽ Rokycany ČSOP Rokycany) byla pořízena další satelitní vysílačka a osazena letošnímu mláděti čápa bílého, které úplně stejně jako to loňské spadlo při výcviku letu z hnízda do zástavby a nedokázalo se na hnízdo vrátit. I toto mládě se dostalo nejdříve do Záchranné stanice živočichů Rokycany a následně i k nám do ZSŽ Plzeň. Vysílačku dostal opět od firmy ANITRA a nasadit mu ji přijel (5. 7. 2020) tentokrát Dušan Rak. Vypuštění čápa proběhlo 5. 7. 2020 opět na Tachovsku, v krajině čápům zaslíbené, nedaleko obsazeného hnízda Lhotka u Tisové. Tentokrát se mladý čáp však posunul úplně jinam a v současné době se pohybuje na hranicích Plzeňského a Karlovarského kraje mezi Stvolny a Novosedly kousek od Manětína. Čekáme, že se chytne nějaké protahující čapí skupiny a spolu s ní se pak vydá na dalekou cestu do Afriky jako jeho sourozenec z roku 2019.

O dalším pohybu námi sledovaných ptáků Vás budeme samozřejmě i nadále informovat. Dnes byl vypuštěn další čáp s vysílačkou, sledujeme i jednoho sokola, dva orly a další. Je toho hodně.  Zachovejte nám svou přízeň.

 

 

Publish modules to the "offcanvs" position.