TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
27. 8. 2020
Zdravím ze Záchranné stanice živočichů Plzeň a z mnoha případů, zásahů a výjezdů posledních týdnů vybírám jeden příběh na první pohled s romantickým podtextem.
Naštěstí v divoké přírodě u zvířat to funguje úplně jinak než u nás lidí, a tak podobnost (osob), děje i příběhu je čistě náhodná.
Láska jako trám.
Jak jsme Vás už informovali ve zprávě od kolegy Davida Melichara, tak dne 17. 7. 2020 se pokusila labutí rodinka se čtyřmi nevzletnými mláďaty překonat na sjezdu na Nýřany kousek od Plzně dálnici D5 Praha – Rozvadov.
Jejich pokus i přes veškerou snahu a nasazení odvážného řidiče kamionu a kolegy Davida Melichara však skončil fatálně. Během vteřiny čtyři mláďata na placku, samec sražen osobním automobilem (který ani nezpomalil) a samice s mnohočetnými poraněními živá, odhozena na krajnici.
Likvidovali jsme následky tohoto masakru, samici bylo třeba jedno křídlo okamžitě amputovat, přičemž na druhém křídle má zakrácené pouze letky a čekáme, jak se zranění bude hojit dál.
Každopádně „vdovu“ jsme po dvou týdnech léčby okroužkovali a vypustili s kolegou Pavlem Steinbachem 31. 7. 2020 na řeku Radbuzu u Štruncových sadů.
Léčba venku na svobodě v přirozeném prostředí, navíc na řece Radbuze či Berounce, kde je dostatek místa pro většinu našich pacientů, je to nejlepší, co může v daný okamžik být, a tak jsme dali zchromlé labuti druhou šanci.
Jaké však bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že labuť se na Radbuze ve městě usadila a navíc si našla nového partnera. Tím je rovněž náš bývalý pacient a trvalý handicap z roku 2019, odchycený po nárazu na dráty v Líních /PS/, který má pro změnu poranění levého křídla. Tím pádem také nelétá a nemůže naší vdově jen tak pláchnout.
Každopádně zatím to vypadá na velkou lásku, jelikož obě labutě se zdržují pospolu na nově udělané náplavce řeky Radbuzy u Denisova nábřeží.
Kdo koho však „klovnul“ se nám zjistit nepodařilo, ale pravdou zůstává, že s tou pověrou o labutí věrnosti až za hrob to nebude u labutí zas až tak žhavé. Ono také by to bylo proti přírodě, jelikož úhyny partnerů u labutí jsou tak časté, že kdyby to byla pravda, tak bychom měli rybníky a řeky plné jen samých truchlících vdov a vdovců, což by byl konec celé populace.
V divoké přírodě totiž není na nějaké lidské city, pocity a emoce čas. V přírodě kdo chce přežít, musí se sakra otáčet a fungovat, což je navíc dáno hlavně pudy a ty nemají s láskou, tak jak si ji vysvětlujeme my lidé, rozhodně nic společného.
Takže, až uvidíte v Plzni na Denisově nábřeží na řece Radbuze labutí pár invalidů s chromými křídly či bez křídel, je to vše v naprostém pořádku a není třeba se znepokojovat.