Tiskové zprávy

4.4.2021 Víkend na Berounce

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP Plzeň
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
4. 4.  2021
 
Další koupání v Nižboru (Be).

28. 12. 2020 jsem Vás v krátké tiskové zprávě a na přiložených fotografiích informoval o odchytu labutí samice se zaseknutou rybářskou nástrahou v koutku zobáku. Tenkrát Hanka skákala do vody v neoprenu, zkušeně labuť odchytila a trojháček jsme odstranili přímo na místě.
V sobotu 3. 4. 2021 jsme do Stradonic pod Nižborem na řeku Berounku jeli v rámci profesní spolupráce na žádost  kolegy Pavla Moulise z rokycanské záchranné stanice živočichů rovněž s tím, že měl tentokrát hlášeného hnízdícího samce s rybářským vlascem čouhajícím ze zobáku.
Stejná lokalita, stejné místo, stejná situace i teplota vody, akorát, že labutí pár nás už za ta léta zná, a tak Hanka tentokrát neměla čas se převléknout do neoprenu a musela do vody skočit jen tak ve spodním prádle.
Ošetření proběhlo opět na místě, tak aby se samec mohl vrátit zpět k samici sedící na hnízdě. Rybářský háček z jícnu bylo třeba šetrně vyoperovat a více už na přiložených fotografiích.
 
Mejdan, filmové natáčení anebo velká voda? (PS)

U řeky Berounky ještě zůstaneme. V neděli 4. 4. 2021 jsme opět vyjížděli k jejím břehům prověřit zajímavou informaci. Podle fotografií a zpráv od náhodné svědkyně události to na jednom úseku řeky Berounky vypadalo jako po divokém mejdanu milovníků francouzské kuchyně.
Statisíce prázdných ulit, lastur a škeblí vyplavených na břeh v délce cca 50 m a šířce dvou tří metrů bylo opravdu famózní. Samozřejmě, že jsme prověřovali, zda se na lokalitě nenatáčel pořad Zdeňka Pohlreicha „Ano šéfe“ či francouzské kuchyni z dílu pořadu „Prostřeno“.  Ale nic takového se nakonec neprokázalo. Ve skutečnosti šlo pouze o přirozené vyplavení prázdných schránek vodních i suchozemských měkkýšů, které z horní části toku a břehů řeky Berounky přinesla velká voda, která se korytem prohnala v minulých týdnech.
Pro nás se však jedná o zajímavý přírodní proces a koloběh živin v přírodě. Miliony miniaturních a velice křehkých schránek se na slunci a povětří postupně rozpadnou a vrátí se v podobě živin pro rostliny zpět půdy. Rostliny jsou pak potravou pro živočichy, po kterých pak zase zůstanou jen prázdné schránky, a tak to funguje už miliony let odjakživa. Více na přiložených fotografiích od řeky Berounky kousek od zříceniny hradu Libštejna pod Kaceřovem.