TISKOVÁ ZPRÁVA
název - téma:
Bobr v melioraci!
ze dne:
14. a 15. března 2008
místo konání:
Kout na Šumavě (Domažlicko)
Plzeň ZSŽ P
vlastní zpráva:
Celá akce „Bobr“ začala v pátek (14.3.08) odpoledne, zhruba tři hodiny před setměním, když jsme se na čerpací stanici ve Kdyni setkali s domažlickým fotografem a příznivcem přírody, panem Zajícem. Ten nás následně dovedl na lokalitu cca 5 kilometrů od Kouta na Šumavě směrem ke státní hranici mezi podmáčené pastviny a pole. Právě zde v údolí těžce přístupného terénu vede několik set metrů dlouhé meliorační potrubí, ve kterém opakovaně zahlédl bobra evropského. Zvíře pravděpodobně do potrubí spadlo již před týdnem a vždy se zdržovalo v jednotlivých skružích zhruba tři metry pod úrovní terénu. Při vyplašení vždy zalezlo do melioračního potrubí a betonovou trubkou o průměru 30 cm putovalo cca 80 metrů k další skruži (čistící šachtě). „Původně jsem si myslel, že je to normální a že může bobr melioraci kdykoliv opustit, ale když jsem prošel celé potrubí a nenašel žádný výlez, bylo mi to divné a raději jsem Vám zavolal.“ vysvětloval fotograf. Přijeli jsme na místo a začali okamžitě řešit, jak bobra z úzké roury co nejšetrněji a nejrychleji dostat. Ve své podstatě byl dva až tři metry pod zemí ve velice úzkém a 80 metrů dlouhém potrubí, kterým z poloviny protékala voda. Mimo jiné nás tam mohl vodit od skruže ke skruži a vyšťourat ho z roury nebylo zrovna snadné. Nakonec jsme použili 100 metrů tenkého provázku, který jsme za pomoci provizorního plováku z malé pet-láhve a proudu vody provlékli 80 metrů dlouhým potrubím mezi sítí zajištěnými skružemi. Na tenký provázek bylo následně přivázáno silnější lano a na jeho konec smrček, který sloužil jako štětka na čištění skleněných lahví. Stromek jsme pak protáhli potrubím a bobra natlačili do předem připravené sítě. Vše bylo naprosto dokonale připravené, klaplo podle plánu a bobr putoval do transportní přepravky. Následně byl převezen do naší stanice a ubytován ve sklípku našeho nového objektu a sousední zahrady. Na zem jsme rozházeli slámu, dostal lodnu s vodou, nějakou zeleninu a vrbové pruty. Cílem hospitalizace bylo jeho důkladné veterinární vyšetření a posílení kondice zvířete. V melioračním potrubí byl bobr uvězněn několik dní a měl tak prázdná zažívadla, že jsme ani nemohli odebrat vzorek trusu na veterinární vyšetření. Jeho rekonvalescence vyžadovala maximální klid a šero sklepní ubikace mu svědčilo, neboť si musel připadat jako ve svém bobřím hradu.
Druhý den (v sobotu) dorazil veterinář MVDr. Zdeněk Rampich, který bobra přispal, prohlédl, ošetřil, očipoval a odebral potřebné krevní vzorky. My jsme provedli nezbytně nutná měření pro kolegy, kteří se bobry zabývají v rámci celé republiky a zvíře jsme opět nechali v klidovém režimu probrat z narkózy. Druhý den v podvečer byl bobr po dohodě s veterinářem a s příslušnými orgány ochrany přírody vypuštěn zpět do volné přírody. Správa CHKO Český les pak přislíbila, že spolu se správcem melioračního potrubí zajistí nebezpečné skruže a šachty tak, aby k podobným případům na lokalitě nedocházelo. Otevřené meliorační potrubí, skruže a šachty jsou nebezpečné nejen pro bobry, ale i jiné druhy volně žijících zvířat.
Bobr evropský je největší u nás žijící hlodavec s výhradně noční aktivitou. Jeho populace na území našeho kraje je poměrně početná a postupně obsazuje většinu toků na Domažlicku a Tachovsku. Na území naší republiky se bobr dostal ze sousedního Německa, kde byl v rámci záchranného programu uměle vysazován. Dnes se jedná o čím dál častěji viditelný zvláště chráněný živočišný druh, který jsme již několikrát v rámci naší činnosti zachraňovali.
Na fotografiích:
Hana Robejšková, Karel Makoň a Jiří Linhart při vytažení bobra evropského z melioračního potrubí.
za DESOP a Záchrannou stanici živočichů Plzeň:
Podrobnější informace k tématu poskytnu na mobilu
777 145 960 (K. Makoň)
zpráva ke stažení ZDE