Tiskové zprávy

23.5.2021 Čapí hnízda

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
23. 5. 2021
 
Čapí hnízda

I když to s počasím venku moc nevypadá, naše záchranářská i ornitologická sezóna je v plném proudu a nezvládám úplně psát tak, jak bych chtěl a hlavně potřeboval. Je toho opravdu hodně a minimálně každý víkend by vydal hned na jednu až tři tiskové zprávy.

Tak například tento pátek jsme létali s dronem u Boru na Tachovsku, monitorovali hnízdní kolonie i jednotlivá hnízda a když se kolega vracel kolem obrovského komína bývalé cihelny u rybníka Hniliště, koukl i nahoru na komín na naše čapí hnízdo.
Nahoře na komíně máme jednu z našich hnízdních podložek pro čápy bílé, kteří na ní kdysi dávno dokonce 2x úspěšně hnízdili. Komín je na čápy i na nás opravdu hodně vysoký, a tak letošní kontrolu jsme zcela náhodně a neplánovaně provedli z dronu.
 
No a když už mám a posílám fotografie z tohoto pátku, tak mi to nedalo, abych nezalovil v našem archivu a neposlal tento příběh úplně celý. Tak tady ho máte a vraťme se do roku 2007, kdy jsme operativně reagovali na úplně první hnízdění čápů bílých na této dominantě Tachovska.
Čapí hnízdo pro Národní muzeum Praha.

Kolegové z Kroužkovací stanice Národního muzea Praha, řemeslníci, muzejníci a všichni zainteresovaní momentálně finišují na zoologických expozicích v nově zrekonstruované a opravené hlavní budově Národního muzea Praha na Václavském náměstí v Praze. Kromě několika zajímavých a moderních expozic má být v jednom výstavním sále i napodobenina hnízda čápa bílého se dvěma neuvěřitelně věrnými preparáty čápů bílých.
 
Jelikož se čapím hnízdům a čápům bílým věnujeme již přes 25 let, možnost vyrobit a dodat napodobeninu čapího hnízda přímo do Národního muzea jsme si nemohli nechat ujít.
 
Je to pro nás velikánská čest a zároveň i výzva. Na realizaci základního architektonického zadání pracujeme  již druhým rokem a vše je hlavně o sběru vhodného materiálu na výrobu hnízda.  Navíc vše se musí ošetřit proti hmyzu, plísním atd., a tak právě tento víkend jsme pokračovali v přípravě materiálu a jednotlivých dílčích komponentů projektu. Klacky bylo třeba připravit do mrazíren k hlubokému zmrazení a já vyrábím dřevěný model horní plochy hnízda, na který bude následně instalován další hnízdní materiál a čapí vejce i s oběma rodiči.
 
Není to ani zdaleka naše první hnízdo tohoto typu. V minulosti jsme vyráběli tři čapí hnízda pro film Jana Svěráka „Tmavomodrý svět“ a spolupracovali zejména s Českou televizí i na dalších tematických projektech.
 
Držte nám palce, ať vše klapne, počítáme, že zhruba do tří měsíců pojedeme do Prahy hnízdo přímo do expozice složit.