TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
18. 7. 2021
Jak důležité je v ochraně přírody se správně rozhodnout a nepodléhat všeobecné hysterii.
Mediálně i kamerou sledovaný případ úhynu mladého čápa na hnízdě v Oseku u Rokycan stále budí vášně a po podání několika trestních oznámení teď skupinka zarputilých hysteriků obvolává jednotlivé sponzory a partnery záchranných stanic s tím, že se snaží škodit i jinak.
Nechtěl jsem se k tomuto zoufalství vyjadřovat, ale aktuální případ, který se odehrál tento týden na Vysočině - území, na kterém působí Záchranná stanice živočichů Pavlov, mi nedal jinou šanci.
Děkuji kolegovi z Pavlova, že vydržel, nepodlehl obrovskému nátlaku veřejnosti a udělal to, co udělal. Nejen, že svým správným rozhodnutím (které bylo opět proti všem) zachránil život čtyřem mladým čápům, ale navíc naprosto jasně deklaroval, jak nebezpečná může být davová psychóza, neznalost problematiky a veřejný nátlak!
Sundat anebo nesundat?
Je středa 14. 7. 2021 kolem poledne a telefonuje mi kolega Zbyšek Karafiát ze Záchranné stanice Pavlov. Z jeho telefonátu je patrné, že je pod obrovským tlakem veřejnosti i místně příslušných orgánů ochrany přírody, aby zasáhl na hnízdě čápa bílého v Nové Vsi někde na Vysočině.
Podle místních už třetí den ke čtyřem již hodně velkým mláďatům stojícím na hnízdě umístěném na obtížně přístupném cca 25 m vysokém komíně lihovaru nelétá ani jeden z rodičů.
Mláďata 100% hladová, je třeba okamžitě jednat a ideálně je sundat, vzít do záchranné stanice. Všichni jsou nervózní, hlavně aby z toho nebyl druhý Osek. Na co se stále čeká?! Ano, je pravda, že úhynu obou rodičů nahrává i událost, kdy přímo na lokalitě u hnízda byl kolegy zajištěn jeden uhynulý dospělý čáp. Svou pomoc vylézt na hnízdo nabízí i místní profesionální lezci včetně pracovníků státní ochrany přírody.
Nic nebrání tomu začít okamžitě jednat, ale kolega Zbyšek Karafiát je však stále na vážkách a do ukvapené akce sundávání čtyř čápat se mu evidentně nechce. Vysílá proto na místo kolegy a dron, aby vše řádně ověřil. Tři hodiny sledují dobrovolníci hnízdo a další hledají mrtvolu druhého z čapích rodičů.
Nechávám si poslat fotografii mláďat na hnízdě a na jejím základě ho ujišťuji, že je třeba se sundáváním čápat ještě počkat a prověřit všechny ty podezřele zaručené informace a zprávy.
Osobně bych minimálně počkal do setmění, a pokud by na hnízdo nedorazil ani jeden z rodičů, tak mláďata v následujících dnech hlídat a nechat slétnout z komína za potravou přirozeně, protože jinak se zabijí!
V žádném případě ať tam teď nikdo neleze, je jich tam moc, jsou už příliš velká a komín moc vysoký. Navíc nekontrolovaný seskok takhle velkých mláďat by byl pro ně smrtelný, jelikož i když už na hnízdě nadskakují a trénují křídla, tak létat ještě neumějí.
Vše co jsem v průběhu našeho telefonátu řekl, si velice dobře uvědomoval i kolega Zbyšek, a tak na místo poslal další lidi s tím, aby dění na lokalitě i nadále nepřetržitě sledovali.
Když jsem pak v 19:08 hod téhož dne dostal od kolegy SMS: „ Děkuji ti za pomoc, trvalo to sice čtyři hodiny, ale asi jim to zachránilo životy….“ a fotografii jak dospělý čáp na hnízdě krmí všechna čtyři mláďata, měl jsem stejně velkou radost jako on.
A víte, co by se asi stalo, kdyby kolega tomu šílenému tlaku veřejného mínění, hysterii či strachu z dalšího problému a pranýřování podlehl? Mláďata čápů by pravděpodobně zmrzačil nebo zabil, a to by zase pak všichni ti „chytráci, co tomu rozumí“, posílali trestní oznámení na něj a psali partnerům, jací jsme idioti!
Takže, Zbyšku Karafiáte, já říkám výborná práce super a děkuji ti, že jsi nepodlehl a mláďata i kompetentnost záchranných stanic tímto zachránil!
Zpracováno na základě informací a fotografií ze ZSŽ Pavlov.
Zpracoval Karel Makoň DES OP - ZSŽ Plzeň