Tiskové zprávy

19.7.2021 Rorýsi v nákupním středisku

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
19. 7. 2021


Standardně v tuto dobu kontrolujeme a kroužkujeme jedny z posledních mláďat motáka pochopa. Letos tomu však je jinak a větší pozornost věnujeme menším druhům ptáků, zejména z důvodu poznání nových hnízdních kolonií, náhradních hnízd a možností k adopcím mláďat, často řešených v rámci provozování záchranné stanice živočichů.
 
Rorýsi v nákupním středisku.

Jeden z našich nejlepších letců patřící do skupiny rorýsovitých je nápadný hlavně díky svému pronikavému pískání a nezaměnitelné siluetě v letu připomínající bumerang s ocáskem.

Ve skutečnosti pták s krátkýma nohama, ostrými drápky, neuvěřitelně dlouhými křídly a do široka otevřeným zobákem, živící se výhradně hmyzem uloveným v rychlém letu vysoko v oblacích.

Rorýsi se přizpůsobili změnám v krajině a místo puklin ve strmých skalních stěnách začali hnízdit na obytných domech historického jádra města, panelácích a všude tam, kde jim je nabídnuta ze vzduchu snadno přístupná hnízdní štěrbina.
V Plzni byl rorýs v minulosti díky opelichaným panelákům na Lochotíně, Vinicích, Borech, Doubravce i Skvrňanech  jedním z nejběžnějších ptáků, což po masivním zateplování a opravách fasád už dávno neplatí.

Dnes jednu z posledních kolonií najdete už jen třeba v obchodním středisku Družba v Plzni na Lochotíně, kde hnízdí ve stropních otvorech určených na připojení elektrického osvětlení.  Zrovna v pondělí 19.7.2021 jsem dospělého rorýse zamotaného do hnízdního materiálu a visícího z jedné takové díry zachraňoval a kroužkoval.
Na stejném místě jsem pak v roce 2019  odchytil a kroužkoval i několik rorýsů dospělých, a tak v pondělí 19.7.2021 při další kontrole a kroužkování jsme s Milošem Paiskerem odchytili a odečetli i dva rorýse právě z roku 2019 plus okroužkovali další.
Rádi bychom pak na základě zjištěných informací a dat vstoupili v jednání s majitelem objektu a nabídli mu osazení elegantních a bezpečných hnízdních budek pro rorýse, které bychom pak mohli využívat hlavně při adopci mláďat těchto potravních specialistů, které nám v současné době lidé hodně nosí.

Jinak rorýs se na území ČR zdržuje pouze tři měsíce. Když je standardní počasí, tak přiletí ze zimoviště do ČR kolem 1. května, přičemž 1. srpna už zase po vyhnízdění a vysezení nejčastěji pouze dvou mláďat zase už odlétá do daleké Afriky, kde je teplo a hmyz.
Budky pro rorýse mám i na našem balkoně i přesto, že ani letos nebyly obsazeny, tak teď v době vyvádění mláďat sedají v určitém časovém intervalu rorýsi i na tyto budky. Jako kdyby zjišťovali, kde je volno a kde by mohli v následujícím roce hnízdit.  Tak uvidíme.
Potrava rorýse, kterou krmí svá mláďata.