Tiskové zprávy

31.8.2021 Ježci po sto-padesáté-páté

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
31. 8. 2021
 
A je to tady – JEŽCI!


Od 15. 8. 2021 do 30. 8. 2021 jsme krom všech ostatních zvířecích pacientů, zásahů, případů a žádostí řešili i následující konkrétní případy, týkající se problematiky ježčích kojenců.  V 90 % případů za vznikem onoho problému vždy stál sám konkrétní člověk:


Sekali jsme trávu, nechtěně zabili samici a máme tady 8 malých ježečků. (8)

Pes mi přinesl (nevím odkud) malého kojence ježečka. (1)

Uklízeli jsme na dvoře a našli hnízdo s 8 ježčaty. (8)

Večer nám na zahradě vyštěkali psi dospělého ježka, ráno jsem ho cestou do práce odvezl 10 km na jinou lokalitu, po dvou dnech jsme našli 6 malých mláďat bez matky. (6)

Přítel omylem šlápl na dvoře na malého ježečka, snažila jsme se ho zachránit, ale nežere. 

O týden později ta samá osoba - máme na zahradě dalšího malého ježečka. (2)

Likvidovali jsme kompost na zahradě a vyhrabali hnízdo ježků se 7 mláďaty. (7)


Tady na Karlovarské je 8 ježků na chodníku, máma tu nikde není a určitě je něco přejede. (8)

Ve skleníku mi leží polozdechlá samice s 5 mláďaty. (5)
-------------------------------------------------------------------------------

Jednoduchá ježčí kalkulačka
 
8+1+8+6+2+7+5+8 = 45 ježčích mláďat (kojenců) pouze za dva týdny a pouze v ZSŽ Plzeň.
 
Každé 4 hodiny krmit, kojit, masírovat – 24 hodin denně po dobu minimálně jednoho měsíce – minimálně sedm hodin času každý den + následně do dubna 2022 opečovávat, krmit, očkovat, každý den vyklízet a doufat, že alespoň 50 % mláďat tohle vše bez matky přežije.

Kolik může stát 1 takový ježek od kojence po dorostence?

 

Počítejte se mnou:
Od srpna do dubna  (8 měsíců) kolik? Jeden měsíc kojení po čtyřech hodinách nepřetržitě - mléko + následně sedm měsíců krmení + osm měsíců teplo (topení) + každý den úklid + ne zrovna laciná veterina = kolik?

Hodně střízlivým odhadem 5.000,- Kč na 1 ježka!?

Takže jenom za první dva týdny v srpnu, a to nepočítám, že dalších 100 až 200 ježků donesete během podzimu, protože se Vám zdají malí a chudinky, jsme výhledově na nákladech 225.000,- Kč pouze za těch 45 kojenců donesených za dva týdny v srpnu!

S dalšími minimálně 150 mláďaty, v 90 % zbytečně donesenými, v tom hodně optimistickém a shovívavém případě se pak pohybujeme (s minimálními náklady 3.000,- Kč / 1 ježek) na pouhých 675.000,- Kč za období srpen až duben, což je zhruba polovina z celkových nákladů vynaložených za jeden celý rok na provoz ZSŽ Plzeň!

Takže je sice super, že Vám život malých ježečků není lhostejný, anebo když už mu zabijete maminku, tak chcete problém řešit, ale pokud ke každému mláděti nepřinesete minimálně 3.000 – 5.000,- Kč, tak jemu ani nám opravdu moc nepomůžete.         

Není totiž v našich silách, ani reálných finančních, hlavně pak časových možnostech dát polovinu provozních nákladů do záchrany a nápravy toho, co Vám se třeba ne úplně povedlo nebo co zrovna Vám přijde jako nezbytně nutné. Navíc tím, že třeba z lokality mládě matce odnesete,  protože jste ji tam třeba v ten moment neviděli nebo máte pocit, že je něco špatně, nikomu ani ničemu nepomůžete už vůbec. Bohužel většina těchto mláďat i přes veškerou snahu a péči, kterou jim záchranné stanice věnují, totiž komplikovaný umělý odchov v zajetí ani nepřežije.

Takže než se rozhodnete zachraňovat to, co kolikrát ani záchranu nepotřebuje, zvažte, zda je to opravdu nezbytně nutné a zda by následně zbytečně vynaložené nemalé finanční prostředky neměly být využity efektivnějším způsobem jak k ochraně ježků, tak i přírody.

Ony totiž stovky ježků ročně zbytečně uhynou po pádu do nejrůznějších šachet, bazénů, kanálů, nezabezpečených sklepních prostorů, meliorací, okapových svodů atd. Nemalé procento ježků hyne i na silnicích a po aplikaci jedů na zahradách či v krajině. Další ježky nekompromisně zabije  zahradní či stavební technika a v poslední době třeba i lidská neznalost.

Pro DES OP se o poraněné a malé ježky již třetím rokem stará paní Iva. Za poslední dva týdny jsem jí dovezl celkem 17 ježčích kojenců. Již týden se nevyspala a minimálně další měsíc se ani hned tak nevyspí. Z dvaceti čtyř hodin jim každý den věnuje bezplatně minimálně 7 hodin času, jenom samotné krmení probíhá po 4 hodinách nepřetržitě ve dne v noci.

Každý den bych jí mohl dovézt dalších x mláďat, kvůli kterým voláte. To ale nejde a hlavně není potřeba, jelikož do konce roku by jich tímto tempem měla minimálně 100!

Proto Vás všichni žádáme o pomoc a pochopení, jelikož péče biologické matky je vždy pro každé mládě úplně to nejlepší, co může být, ale když už ji mláděti nemůže poskytnout vlastní matka, tak i ta individuální lidská může pomoci. To však ale lze pouze u menších skupinek chovaných zvířat, ne když máte v jednom člověku na starosti desítky až stovky mláďat.

Je třeba si uvědomit, že v Plzeňském kraji ani nikde jinde v ČR není samostatné specializované zařízení věnující se pouze záchraně ježků. Určité procento ježků se snaží zachránit jednotlivé záchranné stanice živočichů v rámci Národní sítě záchranných stanic, ale jejich kapacity a možnosti nejsou neomezené a hlavně k tomu řeší péči i o všechny ostatní volně žijící živočichy.

Navíc jak se ukázalo, vynaložený čas a finanční náklady, v tomto případě alespoň u nás, zdaleka neodpovídají finálnímu výsledku a přínosu jak pro ochranu druhu, tak přírody.

Takže minimálně za nás: „Pomáhat určitě, ale tam, kde je to potřeba!“

V tomto případě přišla pomoc včas.
Mladého muže večer při návratu domů zaujalo podivné šramocení, které
slyšel z anglického dvorce u domu. Naštěstí dospělého ježka našel včas!

I zde se povedlo zachránit!

Tady také ANO!

I zde!

Rovněž!

ANO!

ANO!

ANO!

Tady ale bohužel už NE!

Samice s pěti mláďaty zavřená několik dní ve skleníku bez přístupu k
potravě a vodě nepřežila. Do poslední chvíle však mláďata kojila a tři z pěti neustále sají. Po převzetí z pěti sirotků přes veškerou péči žijí už jen čtyři.

Ani tady NE!

NE!

NE!

NE!

NE!

Také NE!

NE!