TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
5. 9. 2021
Další čapí hnízdo, tentokrát Těchonice (KT)
Když v roce 2003 tehdy ještě mlaďounká, svobodná studentka medicíny z plošiny snižovala jedno ze svých prvních čapích hnízd v Těchonicích na Klatovsku, netušila, že za 18 let se do Těchonic vrátí už jako MUDr. Hana Makoňová se svou sedmiletou dcerou.
Konec léta 2003, Těchonice a několikaleté obrovské hnízdo čápa bílého přetěžuje komín dnes už rekreační chalupy číslo 9 nad rybníkem. Z koše pronajaté plošiny mladá studentka Hana Robejšková, která je dva roky členkou DES OP a každé úterý v průběhu celého roku dochází na Záchrannou stanici živočichů Plzeň pečovat o zvířecí pacienty a uklízet voliéry, opatrně odbourává kousek po kousku z obrovského hnízda. Tehdy jsem ji fotografoval ze země ještě na barevný kinofilm, který se vkládal do každého lepšího fotoaparátu a na fotky se čekalo kolikrát až týden, než přijdou z laboratoře. Po sundání celého hnízda jsme tehdy navíc odbourali i tři řady zvětralých cihel komína a nasadili na komín fixační kovový rám s imitací čapího hnízda nového. Viz dobové foto z roku 2003.
Posuneme se v čase o osmnáct let později. Je konec léta 2021 a do Těchonic se na komín k hnízdu čápa bílého Hana Makoňová (Robejšková) vrací opět. Tentokrát z hasičského žebříku ubourává kousek po kousku osmnáct let staré čapí hnízdo, které zase přetěžuje stařičký komín a hrozí pádem. Na místě jsem i já, naše dcera Hanina, kolegové Karel a Karel Radovi (otec a syn) a fotografka paní Rudolfa Košanová. Fotografie, které Vám však z dnešní akce přinášíme, jsou jednak ze země, ale i dronu a čekali jsme na ně několik vteřin, než jsme je přetáhli z fotoaparátu do počítače.
Obě dvě akce a snížení (odlehčení) komínu v Těchonicích stejně jako desítky dalších, které jsme za 28 let činnosti DES OP realizovali si objednal Plzeňský krajský úřad. Hnízda čápů bílých úplně stejně jako jejich obyvatelé jsou totiž zákonem chráněni, a tak zásahy jak do hnízdění, tak oprav hnízd lze realizovat pouze na speciální povolení (výjimku ze zákona) místně příslušného orgánu ochrany přírody.
Navíc na Klatovsku a v okolí Horažďovic to není ani zdaleka naše první čapí hnízdo či akce tohoto typu, a tak jsme opět uvítali perfektní spolupráci a technickou podporu - pomoc profesionálních hasičů HZS PK z Horažďovické hasičské stanice. Děkujeme moc!
Staré střešní tašky by už váhu dospělého člověka neunesly, a tak na své si přišla i dcera Hanina, která v rámci výcviku a nucené dětské práce, douklidila části střechy mimo plachtu. Možná, že za dalších 20 let se i ona do Těchonic vrátí úplně stejně jako její máma.
Děkujeme i majitelům objektu za přístup, toleranci čápů na nemovitosti a celkové pochopení. Ono totiž mít na komíně čapí hnízdo není žádné terno, i když sousedům se to líbí všude a na kroužkování i úpravy se chodí dívat téměř celá vesnice.
Méně úspěšní jsme pak v neděli byli pod čapím hnízdem ve Velkém Boru. Zde jsme se zastavili cestou zpět z Těchonic, přičemž cílem bylo vyčistit od čápů zanesené okapy. Bohužel sklon střechy a zanesené okapy byly tak prorostlé trávou, že se nám je vyčistit nepodařilo. Do Velkého Boru se tedy budeme muset ještě vrátit s patřičnou technikou anebo s profesionálními lezci, kteří se k okapům v celé jejich délce bezpečně dostanou. Na fotografii Karel Rada st., při čištění horní části střechy.