Tiskové zprávy

20.11.2021 Zase labutě a Pekelný rybník

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
20. 11. 2021

Labutě, rybáři, labutě, rybolov a zase labutě
 

Nevím kolikátý je to náš článek a celkově kolikátá informace o tom, že se někde nějaký volně žijící živočich zamotal do pohozeného rybářského vlasce, či se chytil na rybářskou nástrahu a háček. Jenom podle naší evidence zvířecích pacientů to jsou ročně desítky případů, za 28 let co fungujeme bezesporu stovky! Výjimkou není bohužel ani letošní sezóna, a tak přinášíme další dva případy, které se nemusely vůbec stát, jen kdyby se lidé chovali trochu ohleduplněji. Toho se ale asi teď hned jen tak nedočkáme, neboť jenom než jsem zpracoval podklady za tento týden, tak do statistiky přibyly další!
 
 
Řeka Berounka, Darová – Nadryby
Je úterý 16. 11. 2021 pozdní odpoledne těsně před setměním, když na  služební zásahový mobilní telefon hlásí jeden z rybářů sedící v tu dobu ještě na břehu řeky Berounky pod Nadrybami, že vidí  na vodě dospělou labuť se  zaseknutým rybářským háčkem a kusem vlasce v noze. Operativně si upřesňujeme lokalitu, pohlaví a věk labutě s tím, že se rybáře ptám, zda labuť má obě dvě křídla. Chvilku váhá a tvrdí, že má obě, ale najednou otočil a potvrzuje, že labuť má to levé křídlo takové nějaké divné, jakoby poloviční. No a v ten moment jsem doma. S největší pravděpodobností se totiž jedná o jednu z našich nejstarších žijících labutí, která v roce 2022, pokud to všechno přežije, dosáhne dvacátého roku svého života. Jelikož se jedná o velice zkušeného ptáka, který má s odchytem na vodě bohaté zkušenosti, navíc za pár minut bude tma a na rohlík už rozhodně nepůjde, děkuji rybáři a překládám odchyt labutě na druhý den. To je státní svátek, den volna a mohu s děvčaty vyrazit labuť odchytit. Navíc Hanka velice dobře chytá labutě z kajaku, a tak je potřeba labuť bez křídla na řece nejdříve najít, pak může odchyt začít. Jedem nejdříve do Nadryb, dronem kontroluji jak úsek u Votrubovic mlýna, tak nadjezí a nepřístupné koryto řeky pod Nadrybami.
 
 
 
Labuť však nikde nevidím, vypadává mi signál, a tak je třeba se přesunout níže po řece a překontrolovat další úsek Berounky.  Přejíždíme proto pod Kostelec naproti darovanské vodní elektrárně. Vzlétám s dronem, letím proti proudu a v zátočině sevřené strmými skalnatými břehy vidím naši labuť odpočívat na naplavenině písku a bahna. Výborně, je to přesně to nejblbější místo, které si mohla vybrat a Hanka bude muset i tentokrát do kajaku a pravděpodobně i do studené  vody.
 
 
Převléká se do neoprenu, usedá do kajaku a je tak rychlá a takové šero, že 90% fotografií z dronu je rozmazaných. Zhruba po několika minutách však labuť chytá, přiváží k nám na břeh, vyndáváme jí háček zaseknutý v patním kloubu levé nohy, ránu ošetříme, odečteme ornitologický kroužek a vracíme pacienta zpět na Berounku do volné přírody.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
A kolik té naší labuti vlastně je?  
Dne 6. 10. 2002 se k nám do Záchranné stanice živočichů Plzeň dostalo odrostlé ale již létající šedé mládě labutě velké s ošklivě roztříštěným levým křídlem. Labuť byla nalezena pod dráty elektrického vedení u Úněšova na Plzni-severu, přičemž zranění a poškození křídla bylo tak rozsáhlé, že ho musel veterinář tenkrát amputovat. Ošetřenou a trvale handicapovanou labuť jsme pak 10. 12. 2002 vypustili na řeku Berounku kousek od kostela sv. Jiří v Plzni Doubravce. Dlouho jsme pak o labuti nevěděli, až v roce 2014 při kroužkování labutí rodiny se dvěma mláďaty u Darové pod Nadrybami jsme se všimli, že hnízdící samice nemá křídlo a podle kroužku zjistili, že je to právě náš pacient, kterému bylo v tu dobu už 12 let. Od té doby se s labutí setkáváme na Berounce pravidelně a tím, že nemůže létat a zabít se o dráty el.vedení, se možná v následujících letech stane i nejstarší kroužkovanou labutí v ČR. Prvenství nejstarší labutě v ČR totiž donedávna držel stejně handicapovaný, nelétavý labuťák na Labi u Pardubic, který se podle kroužkovací stanice dožil krásných 21 let!
 
 
Pekelný rybník je opravdu Pekelný aneb poslední kapka

O dění na Pekelném rybníku u Vejprnic jste už díky paní Gabriele Černé a jejímu partnerovi určitě ze sociálních sítí či v regionálních mediích „slyšeli“.
 
 
Jenom my jsme spolu s paní Gabrielou letos zasahovali na lokalitě pětkrát, z toho se vždy ve všech případech jednalo o labuť zamotanou do rybářského vlasce. Přitom právě paní Černá, která labutí rodinku na rybníku dlouhodobě fotí a monitoruje, v pravidelných intervalech (každý den) Pekelný rybník obchází a uklízí. Navíc se snaží problém na lokalitě řešit jak s úřady, tak hlavně těmi, kteří tam rybářské vlasce a odpadky nechávají.
 
 
 
 
 
Jenom za období od 26. 8. 2021 sebrala paní Černá se svým partnerem 368 m pro většinu volně žijících živočichů nebezpečných a smrtících rybářských vlasců!  Celkově pak od rybníka odnesla minimálně přes 1 kg rybářských nástrah a odpadků souvisejících s rybařením na této lokalitě!  Plus samozřejmě x dalších kilogramů odpadků v podobě nápojových plechovek, PET lahví, igelitových pytlíků, skla atd.
 
 
 
Prostě a zkrátka to co se děje kolem Pekelného rybníka není pravda nic mimořádného, co by se bohužel nedělo i jinde, ale právě tady je to hodně na očích a velice dobře vidět. Přičteme-li k tomu skutečnost, že kolem nové cyklostezky uklízejí určitě odpad i okolní obce, je pak lidská hloupost a bezohlednost doslova do nebe volající!
 
 
 
 
 
A kde je část problému?

Podle výpisu z katastru nemovitostí je Pekelný rybník z největší části na dvou soukromých pozemcích. V reálu to znamená, že  vodní plocha je v majetku dvou vlastníků, pravděpodobně dvou skupin vlastníků, přičemž vodní plocha není vedena ani jako chovný rybník, ale ani jako oficiální rybářský revír a plocha ke sportovnímu rybolovu.

Ještě přesněji jsou tyto pozemky, i když v mapě mají název rybník, vedeny jako přírodní mokřad a dle zákonů na ochranu mokřadů by se zde správně ani rybařit nemělo! Zároveň by se sem neměly ryby ani nasazovat či jakkoliv na mokřadu hospodařit a zasahovat do jeho funkce!  

Jenže realita je ve skutečnosti bohužel úplně jiná. Vodní plocha není chovným rybníkem ani rybářským revírem, a tak si většina místních myslí, že je to jako za socialismu - rybník patří všem a každý si zde může dělat, co chce! Proto také všeobecně ale i na úřadech si tento stav všichni vykládají tak, že vlastně rybařit na Pekelném rybníku lze bez jakéhokoli omezení, bez rybářského lístku a jakýchkoliv skrupulí. Jenže opak je pravdou!

Pokud na rybníku nehospodaří jeho majitel anebo majitelem pověřený subjekt a rybník není vedený jako chovný, případně není oficiálním rybářským revírem či soukromým rybářským revírem ke sportovnímu rybolovu, tak zde bez souhlasu vlastníka nesmí chytat, nasazovat ani si brát ryby nikdo! Takže, drazí přátelé! Poslední událost, kdy se na Pekelném rybníku opět zamotala do rybářského vlasce dvě labutí mláďata, přičemž jedno z nich se málem utopilo a druhé k tomu nemělo  daleko, vyzýváme majitele této vodní plochy, aby se začali o svůj majetek řádně starat a buď zamezili tomu, aby si tam každý dělal, co chce, nebo lokalitu místo paní Černé řádně uklízeli! Což ze zákona povinností majitele pozemku rozhodně je! 

Zároveň deklaruji, že rozumím a chápu, že je fajn, když děti nesedí doma u počítače a jdou k rybníku chytat ryby, ale na druhou stranu pokud se nedokáží u vody chovat tak, aby s tím nikoho nezatěžovali a nepáchali tam podobná zvěrstva (a to platí nejenom pro děti ale i dospělé a seniory, kterých tam chodí také dost), tak tam prostě nemají co dělat!
 
 
Další případy tohoto týdne!

Mohutný labutí samec po nárazu na dráty el. vedení u Radčic (17. 7. 2021). Labuťák s ochrnutými pánevními končetinami na následky nárazu a pádu nepřežil (21.11. 2021 úhyn).
 
 
Mládě labutě velké námi kroužkované na Žebráckém rybníku. Jediné mládě ze čtyř, které na rybníku u Žebráku přežilo, nám bylo 18. 11. 2021 nahlášeno jako uhynulé na řece Mži u Malesic.
 
 
Labuť s do krve zaškrcenou nohou od Nižboru jsme stále nenašli a nemůžeme dohledat. Ani tento pták pravděpodobně nepřežije anebo minimálně přijde o nohu.

A nenašli jsme ani hlášenou a vyfotografovanou uhynulou labuť z hnízdícího páru na rybníku Lopata pod Kozlem u Šťáhlav (18.11. 2021). Než jsem se na lokalitu dostal, byl už kadaver pryč.