TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
5. 12. 2021
Příběhy našich zvířecích pacientů
Na myšlenku zpracovat některé příběhy našich zvířecích pacientů mě přivedla Národní síť záchranných stanic, sdružující záchranné stanice z celé ČR, kterou můžete rovněž dohledat pod známější značkou www.zvirevnouzi.cz . Požadavek abychom na stanicích zpracovali a poslali příběhy jednotlivých zvířat, o které teď ve stanici právě pečujeme (i s fotografiemi) a vlastně i Vaše časté dotazy ve stejném duchu, mě přiměly k tomu, že jsem požádal fotografku Taťánu Typltovou, aby přijela a nafotila několik našich pacientů. Následně jsem se snažil textově zpracovat jejich příběh, tak aby z toho zcela jasně vyplynulo, oč se už 29 let snažíme a čemu se alespoň ta naše Záchranná stanice živočichů Plzeň věnuje.
A tak posílám první příběh jiřičky a vlaštovky s tím, že jsem si plně vědom skutečnosti, že ani jeden z nich nemusí skončit happyendem, jelikož jak se ukazuje, tak oba dva ptáci mají velký problém s nedostatkem sluníčka, délkou dne a náhradní stravou.
Zároveň konstatuji, že jak jiřičku, tak vlaštovku jsme si přes zimu nechali takto zcela mimořádně a poprvé, abychom zjistili, zda to celé vůbec má nějaký smysl a perspektivu. Navíc oba ptáci byli prokazatelně poraněni „lidskou rukou – sraženi autem“, takže si dostat druhou šanci určitě zasloužili.
Jiřička obecná číslo 1649 - ZSŽ Plzeň
Tento příběh začíná jako stovky jiných na vozovce srážkou volně žijícího živočicha s projíždějícím automobilem. Tentokrát je účastníkem dopravní nehody již létající a vyvedené mládě jiřičky obecné, které jste mohli vidět v Plzni Bukovci sedět na drátech elektrického vedení u kapličky na návsi.
Dne 22. 9. 2021 však při lovu hmyzu nad silnicí se jiřička střetla s projíždějícím automobilem a s poraněným pravým křídlem zůstala ležet na silnici. Auto jelo dál, ale místní obyvatelka a svědkyně události paní Hadačová cestou na autobus jiřičku ze silnice sebrala a přinesla k nám na záchrannou stanici.
Jenom u nás v Plzni je to zvířecí pacient s pořadovým číslem 1649 a podle centrální evidence ošetřených zvířat v letošním roce 31. jiřička sražená autem, po nárazu na překážku či mládě ze zničeného hnízda.
Zlomené křídlo u menších druhů ptáků srůstá přibližně dva týdny, další měsíc či dva si vyžádá rehabilitace a ptáků, kteří s podzimem odlétají na zimoviště vzdálená tisíce kilometrů, se léčba protáhne třeba až na čtvrt roku. Navíc jiřičky se živí výhradně hmyzem, a tak ani jejich chov v zajetí není zrovna snadnou záležitostí. Jenže tohle mládě bylo trochu jiné než všechny ostatní. Jeho pud žít byl tak silný, že jiřička začala hned po donesení spolupracovat a přijímat potravu. Nejdříve z pinzety a pak dokonce i sama z kameninové misky. I přesto, že se poraněné křídlo poměrně rychle hojilo, do podzimního odletu jiřiček a vlaštovek jsme ji bohužel vypustit nemohli.
A tak jiřička číslo 1649 ze ZSŽ Plzeň u nás zůstane přes zimu s tím, že pokud to zvládne, tak z jara ji vypustíme do kolonií k ostatním jiřičkám, tak aby se mohla pořádně rozlétat a další zimu trávit třeba v daleké Africe tam, kde jsou naše jiřičky a vlaštovky právě teď.
Vlaštovka obecná číslo 821 - ZSŽ Plzeň