Tiskové zprávy

7.12.2021 Kateřinský potok klenot naší krajiny

TISKOVÁ ZPRÁVA DES OP
Záchranná stanice živočichů Plzeň
 
7. 12.  2021
 
Kateřinský potok - klenot naší krajiny, dnes v majetku DES OP a Nadačního fondu EDEN.

V pátek 3. 12. 2021 jsem využil místy slunečného počasí a opět vyrazil nafotografovat z dronu náš nejcennější skvost, který od roku 2020 máme v majetku DES OP.

Pro ty kteří nevědí, tak loni v listopadu 2020 náš spolek hlavně díky zásadní podpoře dvou strategických partnerů a sponzorů (manželů Nováčkových z Karlových Varů a Roberta Trnky -TH Optik Plzeň) získal celkem tři čtvrtiny kupní ceny potřebné k zakoupení dvou pozemků u Kateřinského potoka v k.ú. Hošťka na Tachovsku.

Ve skutečnosti se jedná o již minimálně 15 let funkční mokřad vytvořený bobrem evropským, který by si už dávno zasloužil status přírodní rezervace, ale jelikož původní majitelé pozemků i státní orgány ochrany přírody měli na věc poněkud jiný názor, tak se pozemky objevily k prodeji jako zemědělská půda.

Naštěstí díky finanční podpoře od našich strategických partnerů a sponzorů jsme mohli na nabídku k prodeji reagovat a po neuvěřitelných peripetiích pozemky za necelý milion korun a po 5 měsících vyjednávání do majetku DES OP za účelem jejich ochrany získat.   

Počátkem roku 2021 na základě získání 5,6 ha dnes pozemků DES OP a díky možnosti nákupu dalších pozemků v této oblasti, založil tým předních a stejně smýšlejících profesorů Bioptické laboratoře Plzeň Nadační fond EDEN. Ten okamžitě pochopil, o jak ekologicky cenné území se jedná a vložil část svého kapitálu do nákupu dalších 7 hektarů Kateřinského potoka navazujícího na pozemky DES OP.  Díky tomuto kroku se celková plocha „soukromé přírodní rezervace“ rozšířila na cca 13 hektarů.  (viz odkaz na klip).  

Pro náš spolek i dané území jsou všechny události, které se odehrály od konce roku 2020 do dnešního dne naprosto zásadní. Jak se ukazuje, tak soukromé vlastnictví takovýchto lokalit v majetku ekologicky smýšlejících organizací a fondů je jediný fungující způsob ochrany těchto území ekologické stability a biodiverzity.

Koukněte sami, co dokáže vytvořit sama příroda v naší krajině, a to bez jediné koruny z dotačního titulu v boji se suchem, přívalovými dešti a klimatickými změnami! Co dokáže „obyčejná“ myš s placatým ocasem, kterou všichni nenávidí, bez jediného razítka a projektu když se jí dá prostor a vrátí se jí nepatrná část původně jejího území!

To nejsou fotografie z Aljašky či Kamčatky!

To jsou fotografie z části Kateřinského potoka u Hošťky na Tachovsku třicet minut od Plzně po dálnici D5 směr Rozvadov!